Kolejne gminy podnoszą opłaty za wywóz śmieci [AKTUALIZACJA]

, Gospodarka, Wiadomości, 03.01.2019 11:00, red
Zgodnie z przypuszczeniami, w kolejnych gminach w górę idą opłaty za wywóz śmieci. Gdzie już je podniesiono?
Kolejne gminy podnoszą opłaty za wywóz śmieci [AKTUALIZACJA]
Wielu samorządowców tłumaczy, że od podwyżek cen za wywóz śmieci nie ma odwrotu. Rosną bowiem tzw. opłaty za składowanie śmieci na środowisko, w górę idą ceny energii i koszty pracy. Podwyżkę opłat uchwalono już w wielu gminach.

Wieprz. W tej gminie mieszkańcy szczególnie mocno odczują wzrost opłat. Od stycznia stawka idzie bowiem do góry z 5 zł na aż 13 zł od osoby miesięcznie – przy segregacji odpadów.

Zator. Opłata za wywóz śmieci podniesiona została z 9 na 11 zł miesięcznie.


Lanckorona. W tej gminie było do tej pory 5 zł miesięcznie, a nowa stawka została podniesiona do 7,5 zł.

Tomice. W tej gminie nastąpi wzrost opłaty za wywóz śmieci z 8 zł do 11 zł,

Osiek. Do tej pory mieszkańcy płacili 10 zł, a teraz od nowego roku zapłacą 14 zł.

Jordanów - miasto. - w 2019 roku mieszkańcy zapłacą aż 17 zł (do tej pory 9 zł) od osoby miesięcznie (przy segregacji odpadów) i 34 zł (w przypadku braku segregacji).

Stryszów. Również nowy wójt i nowa Rada Gminy Stryszów u progu kadencji musieli podnieść opłatę - z 8 na 11 zł w przypadku segregacji odpadów. To stawka dla osób dorosłych. Stawka na trzecie i kolejne dziecko została podniesiona z 5 na 7 zł.

- W 2018 roku dopłaciliśmy z budżetu gminy do wywozu śmieci 250 tysięcy złotych, w 2019 roku dopłacimy ponad 330 tysięcy. Moglibyśmy wykonać za tę sumę około kilometra chodnika. Uważam, iż jest potrzebna gruntowna reforma i wiele zmian w regulaminie oddawania śmieci, po to, żeby z jednej strony cena była atrakcyjna dla mieszkańca, z drugiej zaś, aby budżet gminy mógł wydatkować swoje środki na inwestycje, a nie na ,, łatanie" luki za wywóz śmieci - informuje nowy wójt Stryszowa Szymon Duman.

Andrychów. Również w tej gminie rozważano propozycję podniesienia opłaty śmieciowej z 10 na 13 zł od osoby miesięcznie. To konsekwencja przetargu, w drodze którego gmina ma wybrać firmę, która zajmie wywozem śmieci. Wpłynęła tylko jedna oferta – na jej podstawie oszacowano, że opłata powinna wynosić 13 zł od osoby. Ostatecznie przed świętami radni nie zgodzili się na podwyżkę, a na drugi dzień burmistrz unieważnił przetarg. Na razie wszystko zostaje po staremu. Wszystko wskazuje na to, że sprawa podwyżki wróci na obrady za kilka tygodni.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

marcin1970, 03.01.2019 18:20

podoiwedź - sciagnąć z działu administracja. I jak zacznie się kwiczenie że to oznacza zwolnienia to możecie być pewni że tam sa pieniądze na propagandę, nagrody i wyjazdy "wesołej ekipy" "ukryte" :)

kaczor, 03.01.2019 18:10

rozumiem że członkom zakoalndii to się nie mieści w głowie ale ograniczona może zostać kasa na na nagrody na wyjazdy Żaka, na propagandę i na wizualizacje. Boli?

zandrychowa, 03.01.2019 17:18

Skoro nie ma podwyżki to niech radni PIS z własnej kieszeni pokryją straty jakie będzie z tego powodu generować ZGK i gmina.Mieszkańcy sobie nie życzą aby liczba inwestycji została ograniczona

stan, 03.01.2019 13:31

Za jakie grzechy My Naród Polski ukarani jesteśmy tą rydzopisią wredną władzą ??? To niemożliwe żeby żydowski Chrystus był taki niemiłosierny...no chyba, że karze nas za własną głupotę. ???

Andriu, 03.01.2019 13:17

Na Wadowice 24 pisali, że taką podwyżkę zrobił zator, widzę, że co portal to inne informacje. Najgorszy jest sam fakt, że krytykujecie burmistrza który coś zrobił a ja krytykuje radę która nic nie zrobiła. chyba normalnym jest zapytać co takiego legło u podstaw tak drastycznej podwyżki. każdy normalny człowiek chciałby to wiedzieć, a tym bardzie, że decyduje o pieniądzach innych ludzi. Zatem w przypadku wieprza radni zaniechali działania i tym samym mogli wypełnić znamiona przestępstwa z art. 231 §1 kk wyrządzając szkodę innym osobom.

beskidmaly, 03.01.2019 12:17

Szanowne Panie Krisu i Madziu ja mam takie informacje wiec tak pisze ,a jezeli Wy macie inne wiadomosci to tez piszecie inne. Jezeli chcecie to skonfrontować to nie na portalu tylko Urzad jest czynny od 8 do 15.30 i każdy ma prawo tam przyjść i dowiedzieć sie prawdy jezeli nformacje na tym portalu mu nie pasuja. Każdy ma prawo napisac to co wie i tym sie dzieli z innymi. zycze powodzenia w Nowym Roku.

madzia, 03.01.2019 12:00

To proste. Za chwilę napisze że nie napisał tego co niżej napisał :) i będzie zapierał się że nie mówił co mówił :) tak w każdej sprawie robi on i jego koledzy. A mistrzem jest taki jeden burmistrz który totalnie już gubi się w opowiadanych wersjach. "Beskidmaly" po prostu chce mu dorównać :)

krisu78, 03.01.2019 11:54

"to co ma zrobi gmina jezeli sie budżet gospodarki odpadami sie nie domyka wiec musi doplacic i zawsze doplacala kiladziesiat tysięcy złotych rocznie," tak pisał "beskidmaly" o 9 dziś rano. Czyli nie wolno chociaż wolno :) Jak pisałem - jak troll internetowy "beskidmaly" i jego koledzy nie gubią się w swoich kłamstwach to ich wielka tajemnica :) O śmieciach, o pensji burmistrza o wielu innych sprawach

beskidmaly, 03.01.2019 11:42

I dalej twierdze ze nie moze doplacac bo system ma sie bilansować.Tak mowi uwaga pokontrolna Regionalnej Izby Obrachunkowej która kontrolowala Urzad w 4 tym kwartale ubiegłego roku.

krisu78, 03.01.2019 10:35

To beskid maly sprawdź kto i jak często mówił że poprzednie podwyżki muszą być bo gmina nie może dopłacać (dla ułatwienia: nie kubień, nikt z pisu, nie kobielus, nikt od kobielusa). Teraz okazuje się że to były kłamstwa jak gadka że pensja burmistrza zostanie obniżona od lipca? Czy wy w ogóle potraficie powiedzieć prawdę w tym swoim towarzystwie? Na serio macie gdzieś że ludzie przypominają sobie jak kłamaliście w kolejnych sprawach? Kto wam za chwilę uwierzy w cokolwiek?

beskidmaly, 03.01.2019 10:00

Nick 1 - Gospodarka odpadami jest zadaniem własnym Gminy wiec jezeli rada uchwali zbyt mala stawke to co ma zrobi gmina jezeli sie budżet gospodarki odpadami sie nie domyka wiec musi doplacic i zawsze doplacala kiladziesiat tysięcy złotych rocznie, nawet teraz gdyby było 13 zo to jest i za malo i reszte Gmina by musiala dopłaci , ale nie 2.4 mln zl tylko 200 czy 300 tys złotych .

nick1, 02.01.2019 22:31

i jeszcze jedno beskidmaly. Kurcze ale sami w imieniu Pana Burmistrza mówiliście nie raz i nie dwa że nie może byc dopłat dla najuboższych. Dlatego ich nie było przy poprzednich podwyżkach. To wszystko jest na nagraniach i na mamnewsa. Wierzę w Pana Burmistzra ale coś sypie się. Nie można kilka lat mówić że nie może być dopłat a potem jak gdyby nigdy nic że jednak można dopłacić najuboższym. Kurcze w co wy gracie z nami ludźmi którzy zaufali Panu Tomaszowi Żakowi????? Jak my wyjdziemy wobec ludzi którym przekazywaliśmy Wasze słowa?

nick1, 02.01.2019 22:27

beskidmaly czyli nie dyrektor biura burmistrza? Naprawdę akurat przy cenach śmieci to opozycja ma rację. Pomórzcie Panu Burmistrzowi zanim zgk z tym partnerem nie "zaśpiewa" 30 złotych od osoby a Pan Burmistrz będzie świecił oczami i niestety przedstawiał taką propozycję. Tutaj akurat nie atak na opozycję, wyśmiewanie jej ale słuchanie jej jest potrzebne. Dla dobra Pana Burmistrza także!!!!!!!

nick1, 02.01.2019 22:26

beskidmaly czy nie dyrektor biura burmistrza? Naprawdę akurat przy cenach śmieci to opozycja ma rację. Pomórzcie Panu Burmistrzowi zanim zgk z tym parntetem nie "zaśpiewa" 30 złotych od osaby a Pan Burmistrz będzie świecił oczami i niestety przedstawiał taką propozycję. Tutaj akurat nie atak na opozycję, wyśmiewanie jej ale słuchanie jej jest potrzebne. Dla dobra Pana Burmistrza także!!!!!!!

beskidmaly, 02.01.2019 20:49

Obserwator @ nie Radny Mikolajek ja mysle ze bardziej by sie nadawal na Prezesa Kobielus bo on zawsze pyta co zrobilo ZGK aby obnizyc koszty zbierania smieci haha

obserwator2010, 02.01.2019 18:29

może Pan Radny Wiesław Mikołajek zostanie prezesem bo ma pomysła na śmieci

Keson, 01.01.2019 18:49

Przeciez to jest chore co sie dzieje rzad doplaca do pradu, czegosc takiego nie bylo nigdy na swiecie a ZUS podnosza do 1300 chore

beskidmaly, 01.01.2019 13:25

Andriu nie pij wiecej "Zator podniosl z 9 na 11 zl a nie na 8 Nasza Rada Miejska zamiast podnieść oplate smieci i wprowadzić zniżki dla osob mniej zamożnych na wzor Warszawy.Oni wola doplate z wydatków bieżących czyli i inwestycji. to sie nazywa dorwać do władzy haha.

kalafior, 31.12.2018 17:38

@Andriu W gminie Andrychów od lat płaci się dużo wiecej niż w Wieprz.Wieprz 5 zł a mieszkancy gminy Andrychów 10 a chcą podwyższyć na 13 zł.

Andriu, 31.12.2018 15:56

Szok w Wieprzy z 5 zł na 13 zł, a taki Zator podwyższył na 8 zł, to się nazywa podwyżka, wstyd mi za niektórych radnych którzy głosowali za taką podwyżką nie zadając sobie trudu wyjaśnienia dlaczego firma przystępująca do przetargu ustawiła tak wysoki poziom produkcji odpadów w gminie, mimo tego że mamy kompostowniki i nie oddajemy trawy. Odbiór odpadów mieszanych tylko raz w miesiącu. Czy nie można było zakwestionować tych wyliczeń, dlaczego inne gminy podwyższyły nieznacznie a w wieprzu aż 8 złotych więcej, przecież to rozbój w biały dzień. Przecież można było zweryfikować ile w poprzednich latach oddawano śmieci. Można było przez miesiąc ważyć samochody odbierające śmieci. czy ta firma dysponuje jakimiś kwitami ile śmieci wyszło na mieszkańców. Brawo dla radnych Gawędy, którzy jako jedyni niezagłosowali za podwyżką, a reszta radnych przytakuje tylko decyzją wójtowej, nie macie żadnego swojego zdania, działacie na szkodę obywateli którzy was wybrali. nie wiem czy tak można ale proponuje mieszkańcom zaskarżać decyzję o wymiarze opłaty za śmieci. Widocznie pani Wójt już nie zależy na ludziach i postanowiła olać sprawę, i dowalić mieszkańcom, współczuję mieszkańcą wieprza którzy mają kanalizację podłączoną do Andrychowa, jak będą kiedyś płacić całość opłaty za ścieki pompowane w górę, bo decyzją rady gminy zrezygnowano z przyłączenia się do oczyszczalni w Zatorze.

Andriu, 31.12.2018 15:56

Szok w Wieprzy z 5 zł na 13 zł, a taki Zator podwyższył na 8 zł, to się nazywa podwyżka, wstyd mi za niektórych radnych którzy głosowali za taką podwyżką nie zadając sobie trudu wyjaśnienia dlaczego firma przystępująca do przetargu ustawiła tak wysoki poziom produkcji odpadów w gminie, mimo tego że mamy kompostowniki i nie oddajemy trawy. Odbiór odpadów mieszanych tylko raz w miesiącu. Czy nie można było zakwestionować tych wyliczeń, dlaczego inne gminy podwyższyły nieznacznie a w wieprzu aż 8 złotych więcej, przecież to rozbój w biały dzień. Przecież można było zweryfikować ile w poprzednich latach oddawano śmieci. Można było przez miesiąc ważyć samochody odbierające śmieci. czy ta firma dysponuje jakimiś kwitami ile śmieci wyszło na mieszkańców. Brawo dla radnych Gawędy, którzy jako jedyni niezagłosowali za podwyżką, a reszta radnych przytakuje tylko decyzją wójtowej, nie macie żadnego swojego zdania, działacie na szkodę obywateli którzy was wybrali. nie wiem czy tak można ale proponuje mieszkańcom zaskarżać decyzję o wymiarze opłaty za śmieci. Widocznie pani Wójt już nie zależy na ludziach i postanowiła olać sprawę, i dowalić mieszkańcom, współczuję mieszkańcą wieprza którzy mają kanalizację podłączoną do Andrychowa, jak będą kiedyś płacić całość opłaty za ścieki pompowane w górę, bo decyzją rady gminy zrezygnowano z przyłączenia się do oczyszczalni w Zatorze.

Andriu, 31.12.2018 15:43

Szok w Wieprzy z 5 zł na 13 zł, a taki Zator podwyższył na 8 zł, to się nazywa podwyżka, wstyd mi za niektórych radnych którzy głosowali za taką podwyżką nie zadając sobie trudu wyjaśnienia dlaczego firma przystępująca do przetargu ustawiła tak wysoki poziom produkcji odpadów w gminie, mimo tego że mamy kompostowniki i nie oddajemy trawy. Odbiór odpadów mieszanych tylko raz w miesiącu. Czy nie można było zakwestionować tych wyliczeń, dlaczego inne gminy podwyższyły nieznacznie a w wieprzu aż 8 złotych więcej, przecież to rozbój w biały dzień. Przecież można było zweryfikować ile w poprzednich latach oddawano śmieci. Można było przez miesiąc ważyć samochody odbierające śmieci. czy ta firma dysponuje jakimiś kwitami ile śmieci wyszło na mieszkańców. Brawo dla radnych Gawędy, którzy jako jedyni niezagłosowali za podwyżką, a reszta radnych przytakuje tylko decyzją wójtowej, nie macie żadnego swojego zdania, działacie na szkodę obywateli którzy was wybrali. nie wiem czy tak można ale proponuje mieszkańcom zaskarżać decyzję o wymiarze opłaty za śmieci. Widocznie pani Wójt już nie zależy na ludziach i postanowiła olać sprawę, i dowalić mieszkańcom, współczuję mieszkańcą wieprza którzy mają kanalizację podłączoną do Andrychowa, jak będą kiedyś płacić całość opłaty za ścieki pompowane w górę, bo decyzją rady gminy zrezygnowano z przyłączenia się do oczyszczalni w Zatorze.

Jeremiasz, 31.12.2018 09:57

@Keson: Tal, ale co to ma wspólnego ze śmieciami ?

Keson, 31.12.2018 08:28

@Jeremiasz: (...) Dla utrzymania porządku społecznego ważne jest posiadanie nie tylko głowy, lecz i pięści, inaczej pewnego dnia pojawi się siła bez umysłu i głowę rozbije. (...)

zandrychowa, 31.12.2018 08:27

Podwyżki cen śmieci wynikają z kolejnego ukrytego podatku podwyższanego drastycznie przez rząd PISu- opłaty środowiskowej. Czy to tak trudno zrozumieć że oni zbierają w ten sposób pieniądze na 500 plus czyli kupowanie wyborców????

Jeremiasz, 31.12.2018 00:11

Podatek od śmieci wysoko już sięga i staje się poważnym obciążeniem budżetów domowych. Skoro miasto stać na budowę basenu za 30 000 000 zł i utrzymywanie go które będzie kosztowało jakieś 50 000 zł miesięcznie. to proponuję aby opłacało także podatek śmieciowy za mieszkańców. W końcu za śmieci obejmują wszystkich, a z basenu wszyscy korzystać nie będą. Niestety, jeśli rządzą głupcy, a nie zdrowe zasady to takie będą konsekwencje ich wyborów, dlatego demokracja jest najgłupszym ustrojem na świecie.

`, 30.12.2018 22:27

Działasz czy tylko narzekasz ?

aleocochodzi, 30.12.2018 21:40

Wszystko idzie w dobrym kierunku. Życie coraz droższe, wszystko drożeje. To jest jak powolne gotowanie żaby. Ściągnąć jak najwięcej pieniędzy z Polaków i wysłać do niemiec (tzw. Unia). Ciekawe czy już nas całkowicie ogłupili czy też możemy się jeszcze wybić na niepodległość?