Kęckie składowisko odpadów wystarczy jeszcze na 20 lat

, Gospodarka, Wiadomości, 08.05.2019 16:10, PG
Nowy prezes przedstawia sytuację składowiska odpadów w Kętach.
Kęckie składowisko odpadów wystarczy jeszcze na 20 lat

Od ponad miesiąca nowym prezesem kęckiej spółki Komax jest były komendant straży Miejskiej Zbigniew Kanik. Podczas ostatniej sesji Rady Gminy po raz pierwszy przedstawił on funkcjonowanie składowiska odpadów wraz z kompostownią i stacją segregacji odpadów znajdujące się przy ul. Kęckie Góry Północne.

Całkowita pojemność kęckiego składowiska to 112 m3. Składowisko to rocznie może przyjąć 72 tys. ton odpadów i powinno wystarczyć jeszcze na 20 lat.

Kęty mają też dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - przy ul. Kęckie Góry Północne oraz przy ul. Mickiewicza 8. Tam mogą oddawać odpady tylko mieszkańcy gminy Kęty.

Ze względu na pożary wysypisk jakie miały miejsce w tamtym roku w całej Polsce, droga do składowiska została wyposażona w nowe oświetlenie oraz monitoring. Jak wyjaśniał nowy prezes kamery pozwolą na lepszą kontrolę tego miejsca.

Kompostownia to miejsce gdzie przyjmowane są odpady zielone od mieszkańców, tzw. RIPOK. Od 2016 roku aż do teraz Komax sprzedał już 50 ton kompostu.

Na składowisku umiejscowiona jest też nieużytkowana stacja segregacji. Spółka korzysta z nowoczesnej stacji segregacji w Oświęcimiu. Komax sprzedaje też około 800 ton szkła do recyklingu. (1 tona białego szkła to ok. 30 zł).

Radny Marek Błasiak postanowił zadać kilka pytań prezesowi, między innymi, zapytał czy jest jakiś limit na oddawanie gałęzi, bo mieszkańcy są rozczarowani że gałęzie czy ścinki po tujach nie zostały ostatnio zabrane spod ich posesji.

Jak poinformował wiceburmistrz Marcin Śliwa zgodnie z regulaminem pracownicy nie będą zabierać żadnych paczek z gałęziami. Można oddawać tylko zielone worki (w okresie od kwietnia do października wyznaczono limit worków do maksymalnie 10). Po za harmonogramem można oddawać dowolną ilość odpadów zielonych i mieszanych do dwóch PSZOK-ów. Niestety, w tym przypadku trzeba mieć własny transport.

Przypomnijmy, że w styczniu kęccy radni zdecydowali o podwyżce opłat za wywóz śmieci. Obecnie jest to 14 zł od osoby (wcześniej było 9 zł) w przypadku odpadów segregowanych i 28 zł za odpady oddawane w sposób nieselektywny.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy