Dlaczego nie wbito jeszcze pierwszej łopaty pod budowę strefy ekonomicznej?

Region, Andrychów, Gospodarka, Wiadomości, 24.02.2018 18:10, PG

Procedura bardzo się opóźniła. Z czyjej winy?

Dlaczego nie wbito jeszcze pierwszej łopaty pod budowę strefy ekonomicznej?

W kwietniu ubiegłego roku została podpisana umowa na zaprojektowanie i urządzenie strefy ekonomicznej w Andrychowie z konsorcjum firm:

Zakład Usługowo-Handlowy TOMBET Tomasz Gwóźdź, Korytnica 10A, 28-305 Sobków – Lider Konsorcjum oraz partnerzy Konsorcjum: Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych TOMBET Sp. z o.o., Korytnica 10A, 28-305 Sobków i Firma Budowlana EUROBUD Grzegorz Fornalczyk, ul. Bukowa 8, 66-010 Nowogród Bobrzański.

Umowa opiewała na prawie 13 mln zł.

Z umowy wynikało, że przez pierwsze 6 miesięcy będą załatwiane prace związane z dokumentacją i pozwoleniem na budowę, a przez kolejne pół roku będą trwać roboty budowlane związane z budową dróg i doprowadzeniem mediów do strefy.

Wszystko miało być gotowe w połowie tego roku. Tak się jednak nie stało. Wszystko jest opóźnione. Podpisano już aneks do umowy na podstawie którego konsorcjum ma czas do końca kwietnia tego roku na wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskania pozwolenia na budowę, ale jak zaznaczył wiceburmistrz Mirosław Wasztyl nie wiadomo czy jednak to się także nie wydłuży. Od momentu uzyskania pozwolenia na budowę wykonawca ma pół roku na wykonanie prac uzbrojeniowych i przebudowę infrastruktury. Czy realny termin na zakończenie prac w strefie to koniec 2018 roku.

Dlaczego to się wszystko tak opóźniło?

Podczas czwartkowej (22.02.) sesji tłumaczył to wiceburmistrz Mirosław Wasztyl w odpowiedzi na pytanie radnego Wiesława Mikołajka, który zarzucił burmistrzom że podają takie informacje by tylko uspokoić mieszkańców, wiedząc wcześniej, że prace się opóźnią z powodu problemów z różnymi instytucjami. Wiceburmistrz zaznaczał, że to nie wina ani urzędu, ani wykonawcy ale zmian systemowych i decyzji rządowych.

Tak więc od początku…

Przypomnijmy, że w 2014 roku Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie nabycia od Andorii -Mot działek, a następnie burmistrz wystąpił z wnioskiem o włączenie tych terenów do Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Krakowski Park Technologiczny” – podstrefa Andrychów.

Dopiero w 2016 roku – rząd podjął decyzję w sprawie rozszerzenia tych terenów i wpisania ich na listę Specjalnej Strefy Ekonomicznej (rząd Beaty Szydło).

- Kto odpowiada za tak długotrwałą procedurę? – pytał wiceburmistrz. - Odpowiedź nasuwa się sama.

W październiku 2016 gmina przystąpiła do wykonania programu funkcjonalno – użytkowego.

Składanie wniosków o pieniądze unijne rozpoczęło się w 2017 roku.

- Burmistrz miał odwagę ogłosić przetarg na wybór wykonawcy w styczniu 2017 rok, jeszcze przed ogłoszeniem procedury składania wniosków o dofinansowanie. Pierwszy przetarg się nie udał. W wyniku drugiego przetargu wybrano wykonawcę tego zadania, który zadeklarował kompleksowe wykonanie zadania w ciągu 12 miesięcy. W kwietniu 2017 roku podpisano umowę. – informował wiceburmistrz.

Pierwsza ocena wniosku o dofinansowanie strefy, która wpłynęła do magistratu w maju 2017 roku była negatywna. Gmina zaprotestowała i udało się – w październiku 2017 roku przyznano dofinansowanie. - Do tej pory czekamy na podpisanie umowy o dotację – dodaje wiceburmistrz.

- To my byliśmy inicjatorem pomysłu przebudowy ul. Białej Drogi oraz ul Strefowej - poinformował wiceburmistrz. Powiat Wadowicki także dostał dofinansowanie, ale jest dopiero na początku drogi. Nie mają jeszcze nawet ogłoszonego przetargu na remont ul. Białej Drogi.

Rozpoczęła się procedura wykonywania dokumentacji projektowej. Jak mówił Mirosław Wasztyl załatwione zostały uzgodnienia z właścicielami sieci. W międzyczasie - jak mówił M. Wasztyl - zmieniły się decyzje systemowe na poziomie rządowym, zmienili się także dysponenci uzgodnień, którzy nie akceptują wszystkich warunków technicznych (np. jest tak np. z gazownią czy odprowadzeniem wód opadowych). To wszystko skomplikowało sprawę. Dodatkowo powołano 1 stycznia 2018 roku instytucję pod nazwą „Wody Polskie”, co też wydłuża procedurę wydania decyzji środowiskowej.

Gmina przejęła także ul. Strefową na własność - od stycznia tego roku. To działanie także wydłużyło prace projektowe.

Takie - zdaniem wiceburmistrz Andrychowa - są powody opóźnień przy powstawaniu strefy. Ale jedno jest pewne - prace już trwają i strefa powstanie. Podobnych stref nie ma w Kętach czy w Wadowicach, więc Andrychów będzie miał ciekawszą ofertę, by ściągnąć do siebie inwestorów.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

igor102, 26.02.2018 17:54

ło matko,jacy wy,klakierzy Żaka jesteście biedni i żałośni...tak fałszywie bronić tego dziadostwa i bylejakości mogą bronić jedynie istoty które cieszą się jak dzieci że mają ciepłą wodę w kranach....jpdrl,jprdl ;-(((

abcabc, 26.02.2018 16:35

dzięki panu burmistrzowi żakowi Andrychów pięknie się rozwija.choćby takie osiedle - trwa wielki remont.pisowska opozycja się denerwuje co nikogo nie dziwi.biedacy muszą powielać te same bzdurne komentarze na mamnewsa ponieważ innych argumentów nie mają

madzia, 26.02.2018 15:31

Z treści tekstu wynika że nawet PO (z jakiej pan Żak chciał dostać się do sejmu ale mu nie wyszło), przeszkadzało. Tak od 2013 roku mamy praktycznie same obietnice że już za niedługo a potem atak kto tu przeszkadzał. To wielki wstyd. Tak samo wstydem są klakierzy jacy biorą pieniądze za kolejne ataki na andrychowian i robienie z andrychowianie idiotów...którym każdą głupotę można wmówić. Kompromitacja zakolandio.

troll, 26.02.2018 15:26

ruszał, to się będziesz na dyskotece. Trzeba pewne sprawy doprowadzić do końca. Szczególnie obiecane Mieszkańcom.. Dalej tego nie pojmujesz? To stąpanie po cienkim lodzie.

xpek, 26.02.2018 14:31

co jak co ale żakowi udało się ruszyć wiele spraw do przodu.gdyby opozycja tak nie przeszkadzała to pewnie byłoby jeszcze lepiej

zandrychowa, 26.02.2018 06:37

Nieprawda nadal większe ulgi oferowane będą w tradycyjnych strefach

specnarz, 26.02.2018 06:13

We wtorek (20 lutego br.) rząd przyjął projekt ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Zamiast wielu pojedynczych, rząd zamierza wprowadzić jedną specjalną strefę ekonomiczną na terenie całej Polski.

specnarz, 26.02.2018 06:10

Jeśli dobrze zrozumiałem to wkrótce wejdą w życie ustawy według których cała Polska będzie niczym strefa ekonomiczna - czy to prawda?

szpp, 26.02.2018 06:10

już nie raz było tak że pisiory andrychowskie krytykowały i wylewały jad nienawiści na mam newsa a potem i tak inwestycje powstawały więc jestem spokojny

igor102, 25.02.2018 18:30

towarzystwo "rządzące" w Andrychowie od 8 lat w takim np.Zatorze mogłoby jedynie sprzątać kible w magistracie...choć nie wiadomo czy dostaliby tą pracę...przykre to ;-(((

krisu78, 25.02.2018 14:12

"W 2014 czy 2015 roku znajomy biznesmen był na spotkaniu m.in. z Żakiem w sprawie strefy i działek. Nic z tego co obiecywano nie potwierdziło się. Wybudowali zakład gdzie indziej. Tak źle o Żaku jak on niewiele osób chyba mówi. " Na tym spotkaniu było wielu biznesnemów. Podzielają opinię tego gościa. I kiedy panowie z gadką "wszyscy inni winni" zajmują się grillowaniem pisu to najprawdopodobniej ci i inni wkurzeni biznesmeni odsuną ekipę Żaka od władzy. W "podzięce" za wciskany bajer i ich stracony czas i ich stracone pieniądze. " hmm, jak sobie Żak "pościelił tak sie wyśpi"

krisu78, 25.02.2018 14:11

Są wypowiedzi Żaka, są protokoły, są artykuły prasowe. Prawda jest taka że o strefie słyszymy od 2013 roku i WIELKIE NIC. Poza wydanymi ponad 8 milionami podatników dla prywatnej firmy. Tylko robienie z andrychowian kretynów którym od 2013 do 2018 można wmawiać że to już tuż tuż. No i totalna kompromitacja władz które jak wynika z artykułu teraz już nawet PO czepiają się. Ciekawe czy wobec tego PO będzie chciała Żaka na listach?

kaczor, 25.02.2018 14:05

Gubią się klakierzy. Stefa miała być szokiem już w poprzedniej kadencji :) Mija kolejna i dalej mamy zapowiedzi Ze będzie szokiem.... w przyszłości :) Pytanie: ile jeszcze klakierzy będą robić z andrychowian idiotów i brać za to kasę?

xpek, 25.02.2018 13:48

prawda jest taka że pisowcy z Andrychowa dostają szału jak widzą jak dużo inwestycji zrobiono w Andrychowie i gminie w tej kadencji a kolejne (np strefa ) są w toku i powstaną bo odwrotu już nie ma. Pisowcy dobrze wiedzą że w tegorocznych wyborach nic nie ugrają choćby jak pluli

tomasz2, 25.02.2018 13:47

Dwa ważniejsze wątki. Pierwszy to ciągle zwalanie winy przez ekipę Żaka na kogos innego. Tym razem juz nie wiadomo czy bardziej na pis czy bardziej na PO jaka rządziła go kupowali działki w 2014 roku i jeszcze długo później. To samo zresztą było gdy przyszła informacja że nie będzie milionów na autobusy. Znów winny był zarząd województwa czyli PO i PSL. Innym razem winny PiS. I tak ciągle wszyscy tylko nie oni. Litości!!!! Druga rzecz - to prawda co piszecie poniżej. Gniew zwykłych pracowników jest niczym w porówanianiu z gniewem biznesmenów którym w 2014 roku obiecywano strefę. Zdążyli pobudować się gdzie indziej. Nie zdążyli zapomnieć Żakowi.

tomasz2, 25.02.2018 13:43

klakierzy zakolandii przechodzą sami siebie w traktowaniu andrychowian jak idiotów. w 2014 roku pisali że strefa powstaje tuz tuż czy sie komuś podoba czy nie. I nic. w 2018 dalej to samo piszą. Jakby myśleli że andrychowianie nie widzą upływu czasu, jakby sądzili że tą samą bajką mogą nas karmić w 2014 i 2018 roku. Szef powinien im obniżyć pensję bo tylko go kompromitują.

wendigo11, 25.02.2018 10:08

Dla wszystkich malkontentów zawsze wszystko jest takie proste...wiadomo, że oni zrobili dużo lepiej i szybciej....budując zwykły dom procedur jest mnóstwo, wiele razy też Wszystko się opóźnia. Ciężko sobie wyobrazić ile niuansów "rządzi" tak dużą inwestycją Strefa będzie czy się komuś to podoba czy nie. Tak na marginesie....jakże fajnie się komentuje będąc anonimowym...tutaj mamy kilkadziesiąt komentarzy, niektórych obraźliwych...a np na fb gdzie widać kto pisze pod tym samym artykułem 2....tacy odważni malkontenci...przedstaw się jeden z drugim i dyskutuje wtedy. Poza tym już kiedyś pisałem.....krytykujesz podaj alternatywę, albo zamilcz...

igor102, 25.02.2018 09:28

"chcieliśmy dobrze,wyszło jak zawsze..." - to światowe hasło nieudaczników ...może pora rzucić je na elewację Urzędu Miasta ???

rzykimuszazostac, 24.02.2018 19:55

No no, to już kompletna desperacja jeśli winna jest nawet PO a to przecież ona rządziła w 2014 i 2015 roku :) No na kogo by tu jeszcze zwalić winę: pis, po, teraz czas na kosmitów? :) A obiecywanej od 2013 roku strefy dalej nie ma i to fakt podstawowy. PS. Co do obiecanek cacanek ekipy Żaka. Ludzie już nie dają sie nabierać. Jak opowiadają mieszkańcy Rzyk dziś na spotkaniu wiejskim Żak i jego ekipa dostali "czerwoną kartkę". A pohukiwania "nowego jaśnie pana" nie zrobiły na mieszkańcach naszej gminy żadnego wrażenia.

aga33, 24.02.2018 19:47

"W 2014 czy 2015 roku znajomy biznesmen był na spotkaniu m.in. z Żakiem w sprawie strefy i działek. Nic z tego co obiecywano nie potwierdziło się. Wybudowali zakład gdzie indziej. Tak źle o Żaku jak on niewiele osób chyba mówi. " Na tym spotkaniu było wielu biznesnemów. Podzielają opinię tego gościa. I kiedy panowie z gadką "wszyscy inni winni" zajmują się grillowaniem pisu to najprawdopodobniej ci i inni wkurzeni biznesmeni odsuną ekipę Żaka od władzy. W "podzięce" za wciskany bajer i ich stracony czas i ich stracone pieniądze. " Dokładnie tak to może niestety wyglądać. Andrychowscy pracownicy są po prostu zirytowani obiecankami cacankami rok w rok. Tak jak zwalaniem winy na każdego kto nawinie się. Ale dla biznesmenów to poważniejsza sprawa. Potrafili wynieść do władzy, potrafią i tej władzy pozbawić jak poczują że są rok w rok robieni w balona.

politolog, 24.02.2018 19:27

Generalnie do tematu - Porażka to mało powiedziane. Przepraszam ale jak dla mnie wiceburmistrz kolejny raz zwalając winę na innych totalnie kompromituje siebie i Żaka. Swoja drogą ciekawe czy jak ci z PO dowiedzą się że to oni winni tego że nie ma strefy (w końcu rządzili w 2014 i 2015 roku w kraju) będą chcieli znowu Żaka na swoich listach czy może odeślą go grzecznie do SLD albo nowoczesnej?

politolog, 24.02.2018 19:27

Tak ma początek. Droga żakolandio. Uwierzcie w końcu że andrychowianie nie są idiotami. Mają dość kolejnego roku obiecanek cacanek. Biznesmeni też nie są idiotami. Dokładnie pamiętają co mieli obiecywane i to kilka lat temu i że nic z tego nie wyszło.

tomasznasz, 24.02.2018 19:14

2014 rok ekipa żaka obiecuje strefę i nie ma 2015 rok ekipa żaka obiecuje strefę i nie ma 2016 rok ekipa żaka obiecuje strefę i nie ma 2017 rok ekipa żaka obiecuje strefę i nie ma 2018 ekipa żaka obiecuje strefę i nie ma Co mamy w zamian – kłamstwa propagandy, kolejny rok obiecanek cacanek i zwalania przez ludzi Żaka winy na wszystkich dookoła łącznie z PO.

marcin1970, 24.02.2018 19:10

"W 2014 czy 2015 roku znajomy biznesmen był na spotkaniu m.in. z Żakiem w sprawie strefy i działek. Nic z tego co obiecywano nie potwierdziło się. Wybudowali zakład gdzie indziej. Tak źle o Żaku jak on niewiele osób chyba mówi. " Na tym spotkaniu było wielu biznesnemów. Podzielają opinię tego gościa. I kiedy panowie z gadką "wszyscy inni winni" zajmują się grillowaniem pisu to najprawdopodobniej ci i inni wkurzeni biznesmeni odsuną ekipę Żaka od władzy. W "podzięce" za wciskany bajer i ich stracony czas i ich stracone pieniądze.

rafi, 24.02.2018 19:07

Dlaczego nie wbito jeszcze pierwszej łopaty pod budowę strefy ekonomicznej? Odpowiedz jest prosta,bo w lutym nadeszla prawdziwa zima a wiekszego palanta na tym portaliku od [email protected] ni ma :-)

kaczor, 24.02.2018 19:05

z treści artykułu wynika że do ukończenia daleko. A o tym że na ukończeniu słyszymy od klakierów już od 2014 roku. Nie wiem ile biorą za takie kłamstwa klakierzy zakolandii ale wiem że nie pomagają nimi swojemu szefowi.

barte, 24.02.2018 19:00

Jaki macie problem skoro i tak to wszystko jest na ukończeniu i Andrychów będzie z tego korzystał przez lata

martinez, 24.02.2018 19:00

W 2014 czy 2015 roku znajomy biznesmen był na spotkaniu m.in. z Żakiem w sprawie strefy i działek. Nic z tego co obiecywano nie potwierdziło się. Wybudowali zakład gdzie indziej. Tak źle o Żaku jak on niewiele osób chyba mówi.

krisu78, 24.02.2018 18:48

podsumujmy temat główny. Winny rząd PO który rządził do jesieni 2015 roku? Winna Szydłowa bo po kilku miesiącach swoich rządów podjęła decyzję na „tak”? Czy winne województwo gdzie rządzi PO bo chyba przez nie przechodził wniosek o dotację? Na kogo by tu jeszcze zwalić winę???? Panie wiceburmistrzu pana i p. Zaka problem jest taki że są dokumenty na to co obiecywaliście od 2013 roku a czego nie ma. Jak nie potraficie sobie poradzić przy rządzie PO i nie potraficie przy rządzie PiS to chyba powinniście się usunąć się na jakieś 20 lat. Może wtedy do rządów dojdzie SLD :) Może wtedy pójdzie wam lepiej

krisu78, 24.02.2018 18:47

na autobusy i inne rzeczy już w listopadzie miała być dotacja koło 18 mln. Nie ma. Od kłamania i pomniejszania liczb nic dobrego się nie wydarzy.

abcabc, 24.02.2018 18:44

te działki zostaną sprzedane za co najmniej kilkanaście milionów więc i tak gmina zarobi. poza tym brawo dla burmistrza: 13 mln na strefę,12 mln na pańską górę, wkrótce 10 mln na autobusy a kolejne wnioski są w grze i dopiero będą rozpatrywane w Krakowie

maniek, 24.02.2018 18:36

Brak słów. za koło 8 milionów kupione działki od prywatnego inwestora. Opowieści od 2014 że już tuż tuż powstaje. Mamy 2018 i nic. Winni wszyscy inni tylko nie Żak i jego zastępca. Panowie działki kupione w 2014 roku. Wtedy w Polsce rządziło PO. W 2015 roku do jesieni rządziła PO. I nic. Rząd szydłowej pchnął sprawę do przodu. I co? Winna Szydłowa? winny rząd PO? winny zarząd województwa gdzie rządzi PO i PSL bo wniosek o dotacje przepadł w pierwszym podejściu? Wszyscy doookoła winni. To totalna kompromitacja ekipy Żaka.

igor102, 24.02.2018 18:24

oj jak mi przykro ...w takim Zatorze władze Andrychowa mogłyby chyba jedynie szorować kible w magistracie...Boże ...brak słów