Decyzja w sprawie inwestycji w Choczni. Jak zagłosują radni?

Region, Wadowice, Gospodarka, Wiadomości, 23.04.2018 13:50, red
Decyzja w sprawie inwestycji w Choczni. Jak zagłosują radni?
24 kwietnia Rada Miejska w Wadowicach będzie podejmować uchwałę w sprawie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego w Choczni. Chodzi o przekształcenie 20 hektarów rolnych w Choczni, przy drodze krajowej nr 52, co da prywatnemu inwestorowi „zielone światło” do budowy w tym miejscu galerii handlowej, obiektów produkcyjno-usługowych i mieszkań, bo takie jest proponowane przeznaczenie tego terenu.

Ta sprawa wzbudza w Wadowicach i Choczni spore emocje. Nie wszyscy są „za”. Cztery organizacje wystosowały właśnie apel do radnych Rady Miejskiej w sprawie powstrzymania się od zmian w planie zagospodarowania przestrzennego dla terenów przy drodze krajowej w Choczni.

Oświadczenie wystosowały zrzeszające lokalnych przedsiębiorców Wadowicka Izba Gospodarcza, Stowarzyszenie Wadowickie Centrum rozwoju, Cech Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości oraz Spółdzielnia Rzemieślnicza Wielobranżowa.

We wspólnym oświadczeniu sugerują radnym rozważenie odroczenia decyzji o przyjęciu planu do czasu zakończenia nadchodzącej kampanii wyborczej do samorządu i rekomendują, aby we wtorek radni głosowali przeciwko.

Stanowisko w sprawie zmian w planie zajął także wadowicki burmistrz Mateusz Klinowski.


Burmistrz zaznacza, że plan zagospodarowania przestrzennego jest bardzo rygorystyczny i mocno hamuje zapędy inwestora. Na spornym terenie aż 40% powierzchni przeznaczono na tereny produkcyjno-usługowe, a na sklepy wielkopowierzchniowe - 50%. W każdym z tych obszarów zabudowane może być tylko połowę dostępnej powierzchni.

Zdaniem burmistrza, oczywistym jest że nie ma szansy aby powstał tam moloch handlowy, jak twierdzą przeciwnicy tej inwestycji.

Wylicza także, że sam podatek tylko z terenu, dla którego Rada Miejska przyjmować będzie teraz plan zagospodarowania przestrzennego, to ok. 2,37 mln zł. Plus nowe miejsca pracy. Ponadto na koszt inwestora przebudowana i dostosowana do nowych potrzeb zostanie DK52 oraz jej odnogi (na ulicy Drapówka w Choczni położona zostanie nowa nawierzchnia a także ciąg pieszo-rowerowy i oświetlenie)

- W swoim programie wyborczym deklarowałem zahamowanie powstawania kolejnych supermarketów w centrum miasta. Dlatego właśnie obszary handlu wielkopowierzchniowego wskazujemy poza miastem, gdzie jest ich naturalne miejsce - pisze burmistrz Wadowic na swoim blogu burmistrzklinowski.pl


Dodajmy, że kilka dni temu uchwała była opiniowana na posiedzeniu komisji Rady Miejskiej. "Za" było 9 radnych, 5 przeciw, jeden radny się wstrzymał.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy