Burmistrz podpisał porozumienie gazowe. Mieszkańcy mają skorzystać

Region, Wadowice, Gospodarka, Wiadomości, 12.05.2018 10:00, red
Teraz będzie łatwiej dogadać się z gazownią?
Burmistrz podpisał porozumienie gazowe. Mieszkańcy mają skorzystać
Osoby, które załatwiały przyłącz gazowy do domu wiedzą, że może to trwać miesiącami a nawet latami. Procedury, uzgodnienia, pozwolenia trwają bardzo długo, choć czasami rura gazowa znajduje się na sąsiedniej działce.


Teraz w Wadowicach ma być sprawniej i szybciej. Wszystko to w ramach walki ze smogiem. - PGNiG we współpracy z Urzędem Miejskim pomogą mieszkańcom Gminy Wadowice w wymianie ogrzewania na gazowe – ogłosiły władze Wadowic.

PGNiG Obrót Detaliczny i Urząd Miejski w Wadowicach zawarły 9 maja Porozumienie o współpracy, które ma ułatwić mieszkańcom miasta wymianę tradycyjnych palenisk, opalanych paliwem stałym, na nowoczesne systemy ogrzewania zasilane ekologicznym paliwem, jakim jest gaz ziemny. Porozumienie podpisali burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski i reprezentujący PGNiG Obrót Detaliczny Dyrektor Biura Sieci Sprzedaży Południe Paweł Sławek.

- W ramach Porozumienia PGNiG uruchomi działania, obejmujące kompleksową pomoc mieszkańcom, mającą na celu wymianę ogrzewania na gaz ziemny oraz włączy się w szeroko pojętą akcje edukacyjno - informacyjną skierowana do mieszkańców odnośnie zanieczyszczenia powietrza – czytamy w komunikacie magistratu.

- Gdy jedni robią politykę i bawią się w piaskownicę, my staramy się w Urzędzie Miejskim rozwiązywać najważniejsze problemy mieszkańców. Właśnie podpisałem porozumienie z PGNiG, która to spółka włącza się w naszą walkę ze smogiem. W ramach tych działań PGNiG będzie oferować kompleksową pomoc mieszkańcom, którzy chcą wymienić ogrzewanie na gazowe. To kolejny krok na drodze do zaprzestania spalania węgla w naszym mieście! Let's go green! - komentuje wadowicki burmistrz.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

specnarz, 14.05.2018 05:17

PS. Moim zdaniem kroki Burmistrza Wadowic to gra pod publikę przed wyborami i realizacja własnej wizji. Jedynym wygranym tej sytuacji będzie PGNiG. Dużo większy efekt ekologiczny byłby gdyby się przyjrzeć co faktycznie robią z odpadami producenci butów, mebli itp. Obecnie wystarczy oświadczenie o produkcji bezodpadowej i problem z głowy. Dlaczego nie promuje się pomp ciepła czy fotowoltaiki (na lato), które są naprawdę EKO?

specnarz, 14.05.2018 05:09

Ludziska , na prawdę nie widzicie o co chodzi? KASA Jeśli będziemy uzależnieni od określonego rodzaju paliwa to łatwiej nas będzie doić. Kotły 5 klasy, czy nawet te wcześniejsze wymagają ściśle określonego sortu węgla. Zobaczycie jakie będą ceny "specjalnego" opału gdy już większy odsetek zdecyduje się na nowoczesne kotły. Wtedy może faktycznie może się opłacać ogrzewanie gazowe. No chyba że ktoś na górze uzna, że można by jeszcze dorzucić jakąś ekstra akcyzę. Gdybym wiedział że będzie mnie stać na ogrzewanie gazowe to bym się nawet zapożyczył na modernizacje kotłowni ale w obecnej sytuacji i dla własnego bezpieczeństwa odciągam ta decyzję.

miastoandrychow, 13.05.2018 18:10

Możemy mieć tani gaz z Kazachstanu i tak niedługo się stanie ?

`, 13.05.2018 17:44

Wspierajmy Polski węgiel a nie Rosyjski gaz !

miastoandrychow, 13.05.2018 17:33

Zastanawia mnie jeszcze fakt, że palący węglem dość, że przez swoje działanie trują innych i skracają co niektórym życie, to jeszcze mają zapewniony wywóz popiołu do którego my palący gazem musimy się jeszcze dokładać. Wprowadzić dodatkową opłatę, podatek ekologiczny dla tych co palą węglem i za wywóz szlaki wprowadzić dla nich dodatkową opłatę. Nie rozumiem dlaczego palący gazem nie mają żadnych przywilejów, a Ci zatruwający środowisko mają same przywileje.

`, 12.05.2018 18:22

"w polsce" .......... ??? Szkoda to nawet komentować :-(

`, 12.05.2018 18:18

"od ogrzewania weglem umiera rocznie w polsce ponad 45tys." ........... OOO HA HA HA OOOOOOO HAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Co za BZDURY :-)

`, 12.05.2018 18:13

"Zastanawialem sie co moga oznaczac te dwie kropki czy znaczki" ................ I mamy kolejny dowód na brak wykształcenia pełowskiego trolla :-) .... I potem się taki dziwi że on ma Tico a " dwoje moich sasiadow pisowcow jeden bardzo drogie bmw...drugi dwa audi jedno Q7, drugie A8" ..............."Popytalem znajomych""i doszlismy" .......... BRAWO ! "kochajacy inaczej" .................. "to co co zabija 45 tys ludzi" ........ ??? ....... W mikołaja też wierzysz ??? a sorry raczej Dziadka Mroza wnioskując po nicku i zamiłowaniu do rosyjskiego gazu.

andrej, 12.05.2018 17:27

Zastanawialem sie co moga oznaczac te dwie kropki czy znaczki pod ktorymi identyfikuje sie ten jakis dziwolag bo normalny podpisuje sie normalnie. Popytalem znajomych co to moze oznaczac i doszlismy do wniosku ze tak identyfikuja sie prawdopodobnie kochajacy inaczej. A tak na marginesie dlaczego polskim zlotem nazywasz to co co zabija 45 tys ludzi.

andrej, 12.05.2018 16:04

Starybrat zastanawiasz sie po co polityka w temacie ogrzewania, polityka w tym temacie dlatego ze skoro od ogrzewania weglem umiera rocznie w polsce ponad 45tys. ludzi a setki tysiecy choruje i rzad w tym temacie nie widzi problemu a chyba nie widzi skoro promuje wegiel to jest polityka. Drogi starybracie poza ta nieszczesna polityka twoje komentarze oceniam bardzo wysoko i dobrze.

Starybrat, 12.05.2018 15:36

@andrej, zastanawiam się po co polityka w temacie ogrzewania. Zapomniałeś dodać, że głównym problemem przy spalaniu węgla są spaliny- CO2, H2O i SO2, ewentualnie SO3, oraz produkt utleniania azotu w spalinach kotłowych, czyli tlenek azotu NO (ok. 95%) ze względu na jego trwałość w wysokich temperaturach. Tak na marginesie, węgiel z Brzeszcz nie jest dziadowski, tylko wysokokaloryczny, praktycznie nie nadaje się do spalania w kotłowniach domowych.

`, 12.05.2018 13:56

"ekogroszkiem dobrej jakosci po 1000 zl za tone" ............ Trzeba było napisać po 2000zł albo 3000zł .................. http://www.tauron-wydobycie.pl/oferta-handlowa/wegiel

`, 12.05.2018 13:43

Jak największe dopłaty powinny być do dobrych pieców na węgiel. Węgiel to nasze Polskie czarne złoto ....... Oni grosza dopłat do Rosyjskiego gazu !!!

`, 12.05.2018 13:32

"Jeszcze jedno spostrzezenie dwoje moich sasiadow sasiadow pisowcow jeden bardzo drogie bmw pali dziadowskim weglem z Brzeszcz a drugi dwa audi jedno Q7, drugie A8 zwoza co chwile pod dom dziadowski opal i co im by tez doplacac?" ....................... I jaki z tego morał ??? ciebie PEŁOWCA na nic nie stać bo palisz drogim gazem od Putina a twoich sąsiadów "pisowców" stać na wszystko bo palą dobrym Polskim węglem.

andrej, 12.05.2018 12:09

Ogrzewanie gazem juz jest tansze od ogrzewania ekogroszkiem dobrej jakosci po 1000 zl za tone w moim przypadku to 7 zl. za dobe, mam kociol na ekogroszek z podajnikiem slimakowym i gazowy kondensacyjny dokladnie to sprawdzilem i wiem co pisze. Ponadto uwaga z kotla na ekogroszek zero dymu ale pylu tony ktorego nie widac golym okiem. Jeszcze jedno spostrzezenie dwoje moich sasiadow sasiadow pisowcow jeden bardzo drogie bmw pali dziadowskim weglem z Brzeszcz a drugi dwa audi jedno Q7, drugie A8 zwoza co chwile pod dom dziadowski opal i co im by tez doplacac?

Starybrat, 12.05.2018 11:39

Krok w dobrą stronę, niestety cisza o dopłatach do gazu. Może się okazać, że mieszkańcy zmienili ogrzewanie na gazowe, a nie stać ich na zapłacenie rachunków( stare budownictwo, brak ocieplenia budynku, kiepskie okna, itd.). Dopłacajmy ludziom do m3 gazu chociaż w części, czyli ogrzewałeś dom węglem- koszt np.3 tysiące za sezon, pokrywamy ci różnicę wynikającą z ogrzewania gazem. Dobrym pomysłem byłby limit, to już kiedyś było -np. 1000m3 rocznie po zdecydowanie niższej cenie o 50-60%.