Budowa nowej kopalni znowu realna

Region, Zator, Gospodarka, Wiadomości, 06.04.2018 13:50, red
Nie wszystkim to się podoba.
Budowa nowej kopalni znowu realna
Jak informowała "Rzeczpospolita" plany reaktywacji kopalni węgla koksowego Dębieńsko w Śląskiem i budowy kopalni węgla energetycznego Przeciszów w Małopolsce zostały wpisane do Programu dla Śląska, który ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Oba projekty mają pochłonąć 6,8 mld zł.

O budowie kopalni w Przeciszowie k. Zatora mówi się już od kilku lat. Budowa miała być realizowana przez spółkę Kopex, ale projekt został wstrzymany po tym, gdy spółka popadła w kłopoty finansowe. Obecnie jej właścicielem jest spółka TDJ, do której należy konkurencyjny Famur.

Po tym, jak rząd zapowiedział wdrożenie „Programu dla Śląska” pomysł znowu staje się aktualny. Rząd może wpompować w jego realizację kilka milionów zł.

Problem w tym, że nie wszyscy mieszkańcy są zachwyceni. W Przeciszowie już w 2016 roku część niezadowolonych mieszkańców doprowadziła do referendum w sprawie odwołania wójta i rady gminy. Ostatecznie referendum było nieważne z powodu małej frekwencji.

Plany budowy kopalni w Przeciszowie krytykują także władze sąsiedniej gminy Zator, które postawiły na rozwój sektora rozrywkowego i istniejącej już strefy ekonomicznej. Wiadomo, że granice obszaru wydobycia w nowej kopalni kończą się 250 metrów przed gminą Zator.

"W związku z planowaną budową kopalni w Przeciszowie, w obawie o bezpieczeństwo mieszkańców oraz mając na uwadze przyszłość gminy Zator, zobowiązuje się Burmistrza Zatora do przeciwdziałania budowie kopalni w Przeciszowie i jej negatywnym skutkom” - napisali radni gminy Zator przyjętej już w 2015 roku rezolucji.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

`, 07.04.2018 08:34

Jasne ......... zamknąć kopalnie i zamarznąć w zimie ........... smog to był kiedyś na śląsku jak widziałeś czym oddychasz :-)

barte, 07.04.2018 05:48

Jasne wpompować kolejne miliardy w kopalnie i nadal truć ludzi smogiem

`, 06.04.2018 12:37

"idioto".......... w każdej chwili możesz doświadczyć potrzeby "comiesięcznych modlitw do putina" ............. "idioto" .............. "ja mam dom"....... Twoi rodzice jak już........."idioto"..........

janjan, 06.04.2018 11:58

ja mam dom ogrzewany gazem i nie mam potrzeby comiesięcznych modlitw do putina idioto

`, 06.04.2018 11:56

"mozna by zainstalowac w domach 1 mln. kotlow gazowych"............. i co rano modlić się do ikony Putina żeby nie zakręcił kurka bo zamarzniemy w zimie.

andrej, 06.04.2018 11:44

Za 6.8 mld. mozna by zainstalowac w domach 1 mln. kotlow gazowych i obnizyc ceny gazu za ogrzewanie bo juz teraz przy obecnych cenach wegla gaz jest konkurencyjny.