Barometr zawodów. Komu najłatwiej, a komu najtrudniej znaleźć pracę?

Region, Wadowice, Andrychów, Kalwaria Zebrzydowska, Kęty, Gospodarka, Wiadomości, 08.01.2018 16:25, red
Barometr zawodów. Komu najłatwiej, a komu najtrudniej znaleźć pracę?
Murarze, kierownicy budów, kierowcy, mechanicy samochodowi, elektrycy, krawcy, lekarze, pielęgniarki oraz opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, a także szefowie kuchni, kelnerzy, piekarze i cukiernicy, programiści i graficy komputerowi – osoby szukające pracy w tych zawodach powinny najłatwiej znaleźć zatrudnienie w 2018 roku w Małopolsce. Takie wnioski płyną z Barometru zawodów, opracowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

- Małopolska może pochwalić się jednym z najlepszych wyników w Polsce pod względem stopy bezrobocia. Obecnie wynosi ona 5,3%. Mimo to nie spoczywamy na laurach i nadal konsekwentnie inwestujemy w rynek pracy. Jak pokazują te wyniki, nasze działania przynoszą oczekiwane efekty. Coraz mniej mieszkańców naszego regionu ma trudności ze znalezieniem pracy. Zainteresowani mogą skorzystać z oferty kursów, szkoleń czy przekwalifikowania do innego zawodu. A jednocześnie otrzymują konkretną wskazówkę – Barometr zawodów – mówiący im, w którym zawodzie jest największe zapotrzebowanie na pracowników lub gdzie powinni szukać pracy, jeżeli nie chcą się przekwalifikować, a są gotowi np. na zmianę miejsca zamieszkania – wyjaśnia wicemarszałek Stanisław Sorys, odpowiadający w zarządzie województwa m.in. za sprawy związane z rynkiem pracy.

Barometr zawodów prognozuje możliwość znalezienia zatrudnienia w różnych branżach. Dzieli je na trzy grupy: zawody deficytowe (w których będzie odczuwalny niedobór pracowników), zawody nadwyżkowe (w których liczba chętnych do pracy będzie przewyższać liczbę ofert) oraz zawody zrównoważone.

Wyniki badania Barometr zawodów 2018 w Małopolsce pokazują, że w tym roku będą nasilać się problemy ze znalezieniem pracowników. Według prognoz wzrośnie liczba zawodów deficytowych, czyli takich, w których będzie występować niedobór pracowników, zmniejszy się też liczba zawodów nadwyżkowych.


Jak to wygląda w powiecie wadowickim.


POWIAT WADOWICKI
INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zdzich, 23.02.2018 08:40

Co do kierowcow ciezarowek to chyba wszedzie jest deficyt mimo ze patrzac na drogi na ilosc aut cierarowych to nikt by nie pomyslal ze jest z tym problem. Ja widze to po ilosci zlecen jakie mamy w M&W Spedition bo jest ich dużo a przewoznikow przydaloby sie wiecej.

Mieszkaniec2, 08.01.2018 22:49

Proponuję więcej zrobić szkół licealnych..... dramt nie trzeba list aby wiedzieć ze brakuje po prostu rzemieślników ludzi z zawodami , ktorzy zawód traktują jak sztukę .A u nas .....

rafi, 08.01.2018 19:41

Igorku@ Ty jestes az tak glupi czy tylko takiego udajesz? Masz juz kandydata podaj nazwisko to sie posmiejemy,a wracajac do temu roboty nie maja tylko gnoje i pasozyty.

igor102, 08.01.2018 19:27

nie chcę być złośliwy ale od listopada w Andrychowie będzie jeszcze robota dla burmistrza...dużo sprzątania,odkręcania,wyjaśniania...ale kasa fajna ;-)))