Andrychów kontra Kęty i Porąbka w sądzie. O co poszło?

Andrychów, Kęty, Gospodarka, Wiadomości, 05.10.2017 11:35, (red)
Andrychów rozpoczyna batalię sądową z Kętami i Porąbką.
Andrychów kontra Kęty i Porąbka w sądzie. O co poszło?

Kilka lat temu Rada Miejska Andrychowa podjęła decyzję o wystąpieniu gminy Andrychów ze spółki Międzygminny Zakład Komunikacyjny (MZK). Władze Andrychowa uznały, że we własnym zakresie zbudują komunikację autobusową. Zamówiono już 14 nowych autobusów, które od nowego roku – jak twierdzą władze Andrychowa – będą kursować po liniach w gminie Andrychów.

 

Problem w tym, że wspólnicy MZK – władze gmin Kęty i Porąbka – nie chcą się zgodzić, aby Andrychów wystąpił ze spółki. Jednocześnie zawarta w latach dziewięćdziesiątych minionego wieku umowa o powołaniu spółki MZK precyzuje, że pozostali udziałowcy muszą się zgodzić, jeśli któryś z udziałowców chce wystąpić ze spółki.

 

Władze Andrychowa podważają te zapisy i skierowały całą sprawę do sądu przeciwko wspólnikom.

 

W całej sprawie chodzi oczywiście o pieniądze. Gmina Andrychów musi bowiem pokrywać ewentualne straty MZK. Skoro Andrychów rezygnuje z MZK, wedle obecnej umowy i tak nadal musiałby partycypować w kosztach utrzymania przewoźnika. Jedynym wyjściem jest wycofanie się ze spółki, ale z tym jest problem (brak zgody wspólników). Sprawę rozstrzygnie sąd.

 

ZOBACZ TAKŻE: Linie autobusowe przez Bulowice i Czaniec ocaleją

 

 

 


 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Starybrat, 05.10.2017 17:18

Tradycyjnie zapłacą podatnicy, zwłaszcza jak widać mieszkańcy Kęt. Zastanawiam się kto sporządził tak chorą umowę, w której o autonomii, finansach jednej z gmin decydują dwie pozostałe. Pomijam już chorą współzależność, czyli trwanie w spółce niezależnie od jej kondycji, finansów, zarządzania, czy chociażby generowanych strat. Orwell wiecznie żywy.

specnarz, 05.10.2017 13:42

W tym momencie jedyne rozkłady jazdy na przystankach należą do MZK. Czy po nowym roku się coś zmieni? - Nie sądzę. Najwyraźniej taki bałagan komuś odpowiada.

BRUNECIK, 05.10.2017 13:33

@maria Porąbka pewnie płaci proporcjonalnie do udziałów w spółce

Zibi33, 05.10.2017 13:32

Profesjonaliści to nie wiedzą jaka jest umowa , że to nie tak a powiemy sobie my dziękujemy. Trzeba się umieć dogadać ale arogancja tego towarzystwa mówi wszystko , w sądach też mają doświadczenie szkoda że wszyscy za to płacimy.

maria, 05.10.2017 13:21

A czy może ktoś wie ile dopłaca do MZK gmina Porąbka???

Ca-ro, 05.10.2017 12:59

Zator bogatsze miasto a rezygnije z własnej komunikacji czy nie lepiej płacić tak jak do tej pory 1mln.Ciekawe z jakim zadłużeniem Żak przejął wladze i ile wynosi teraz zadłuzenie,ale znając POpaprańców wszystko utajnione

BRUNECIK, 05.10.2017 12:53

Jeszcze wladze Andrychowa przyjdą na kolanach do MZK by Ci dalej jeździli bo nie będą wstanie zrealizować tego co naobiecywali ludziom!!! Gdzie jest jakikolwiek ruch w sprawie infrastruktury przystankowej? Przecież były obiecane nowe przystanki, wyświetlacze o której ma jechać autobus!!! Obiecanki cacanki a....!!! Pomału rok się kończy ale Pan Wasztyl dużo gada a mało robi (przepraszam robi ale WIATR WOKÓŁ SIEBIE!!!)