10 tygodni, 164 zgłoszenia. Mieszkańcy coraz chętniej zgłaszają, jeśli ktoś zatruwa środowisko

, Gospodarka, Wiadomości, 05.06.2019 09:30, INFORMACJA PRASOWA
A już jest po sezonie grzewczym.
10 tygodni, 164 zgłoszenia. Mieszkańcy coraz chętniej zgłaszają, jeśli ktoś zatruwa środowisko

W ciągu 10 tygodni od uruchomienia formularza Ekointerwencji mieszkańcy regionu informowali o przypadkach łamania przepisów środowiskowych w Małopolsce aż 164 razy. Zgłoszenia dotyczyły m.in. spalania odpadów (108), eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową (52) oraz sprzedaży węgla złej jakości (4).

Jak informuje Małopolski Urząd Marszałkowski, z treści nadesłanych zgłoszeń wynika, że w niektórych miejscowościach w województwie palenie śmieciami w piecach i kominkach to wciąż poważny problem – mimo, że sezon grzewczy dobiegł końca już jakiś czas temu. Wielu Małopolan informuje o uporczywym wykorzystywaniu jako opału m.in. plastikowych i chemicznych odpadów, a nawet fragmentów starych mebli. Część mieszkańców wprost zwraca uwagę, że przez uciążliwe zachowanie sąsiadów obawiają się o zdrowie swoich najbliższych.

- Rosnące zaangażowanie mieszkańców województwa w aktywność prośrodowiskową to ogromny powód do radości. Zanieczyszczenie środowiska – w tym powietrza – dotyczy każdego z nas, bo szkodzi nam wszystkim. Dane z formularza Ekointerwencji pokazują, że coraz więcej Małopolan rozumie to zagrożenie i chce z nim walczyć - mówi wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

Przekazane dotychczas informacje dotyczyły następujących gmin: Limanowa, Brzesko, Kraków, Wielka Wieś, Chrzanów, Zabierzów, Tuchów, Słomniki, Sułkowice, Alwernia, Liszki, Wieliczka, Iwanowice, Muszyna, Nowy Sącz, Nowy Targ, Polanka Wielka, Mszana Dolna, Brzeźnica, Zakopane, Wadowice, Brzeszcze, Myślenice, Proszowice, Osiek, Olkusz, Skawina, Kocmyrzów-Luborzyca, Krzeszowice, Rzepiennik Strzyżewski, Szczucin, Kęty, Zator, Budzów, Andrychów, Wolbrom, Tarnów, Gdów, Skawina, Tomice, Trzebinia, Dobczyce, Mogilany, Libiąż, Oświęcim, Chełmek, Rabka-Zdrój.

Do tej pory zweryfikowano łącznie 72 zgłoszenia. W większości przypadków kontrola nie wykazała naruszeń przepisów środowiskowych (39), dziesięć razy udzielono pouczenia, a jedna sprawa została skierowana do sądu. Sześć zgłoszeń zostanie uwzględnionych w planie kontroli, pięć zgłoszeń dotyczących przedsiębiorców przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a kolejne trzy trafiły do odpowiednich gmin. W pięciu gminach przeprowadzono kontrole, ale informacje o ich wynikach nie zostały jeszcze przekazane. W jednym przypadku urzędnicy nie skontrolowali paleniska, ponieważ nie mieli możliwości wejścia na posesję. Dwukrotnie nie podjęto interwencji w związku z błędnym adresem podanym w zgłoszeniu.

Przypomnijmy, że formularz Ekointerwencji został uruchomiony 26 marca. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie Urząd Marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

Formularz Ekointerwencji można znaleźć na stronie: https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja.


źródło: Małopolski Urząd Marszałkowski

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Andriu, 05.06.2019 12:27

przyjedźcie na ulicę Wadowicką w Gierałtowicach, tam na terenie 2 posesji właściciele prześcigają się kto większy dymek puści, palą co popadnie, dziś jest już 3 dzień kiedy kopci się prawie całymi dniami. Spalają mokrą trawę, gałęzie i przy okazji pewnie coś innego, no bo plastików mało co oddają. Dzisiaj smród nie do zniesienia. W końcu nie wytrzymam i zadzwonię po policję, dzisiaj chciałam pranie wywiesić żeby wyschnęło to się nie da. Wczoraj przez cały wieczór i prawie do rana snuł się dym, że nie można było w nocy okna otworzyć. Potem masz swoje warzywa i owoce nafaszerowane szkodliwymi substancjami. Dość trucia innych, dobrze zawiadamiajcie o takich nadużyciach. Prawie w każdym domu palą na ciepłą wodę w piecach centralnego ogrzewania przy okazji również zanieczyszczają powietrze a przecież w wielu tych domach mają piecyki gazowe do ogrzewania wody.