Starostwo zaprasza na spektakl o Żołnierzach Wyklętych. Wstęp Wolny!

Wadowice, Andrychów, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 17.09.2017 11:00, a
W Andrychowie to widowisko prezentowane było dwukrotnie w kinie „Beskid”, w obu przypadkach przy pełnej widowni. Tym razem pokazane zostanie w Wadowickim Centrum Kultury w niedzielę, 17 września. Mowa o spektaklu „Polska dziś woła nas”. Wstęp wolny!
Starostwo zaprasza na spektakl o Żołnierzach Wyklętych. Wstęp Wolny!

Do Wadowic ponad 80-osobowy zespół „JaNowego Teatru” (www.facebook.com/janowyteatr) zaprosił starosta wadowicki Bartosz Kaliński. To z jego inicjatywy w sali teatralno – kinowej WCK za pomocą słowa, muzyki, gry świateł i tańca zostanie opowiedziana historia zgrupowania partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych VII Okręgu Śląskiego pod dowództwem kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”. W swoich szeregach skupiał on przede wszystkim młodych ludzi, którzy zapłacili najwyższą cenę za walkę o wolność naszej Ojczyzny. Jesienią 1946 roku podstępem wymordowano ponad stu z nich…


Spektakl złożony jest z 11 scen. Z jednej strony ukazują one świat żołnierzy niepodległościowego podziemia i ich rodzin zmagających się po II wojnie światowej z narzuconą komunistyczną ideologią, a z drugiej strony środowisko tzw. nowej władzy – jej służalczość wobec sowieckiego najeźdźcy i bezwzględność. Sceny patriotyczne przeplatają się z tzw. scenami reżimowymi, co wyostrza i wzmacnia kontrast tych dwóch światów. Kontrast ten buduje też m.in. wykonywana na żywo muzyka, która poprzez powracające motywy ilustruje konflikt wartości.
 

„„Polska dziś woła nas” to spektakl przywracający pamięć o Żołnierzach Wyklętych. To także apel o trwanie przy podstawowych wartościach: miłości do Boga, ojczystej ziemi, rodziny oraz opowieść o odwadze i honorze.

Widowisko rozpocznie się w niedzielę (17.09) o godzinie 17:00 w Wadowickim Centrum Kultury (ul. Teatralna 1 – przyp. red.). Wstęp na spektakl wolny. Serdecznie zapraszam!” – starosta wadowicki Bartosz Kaliński.


Patronat honorowy nad widowiskiem objął Metropolita Krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski, zaś patronat medialny: tygodnik katolicki „Gość Niedzielny”, miesięcznik kulturalny „WPiS”, wydawnictwo „Biały Kruk” oraz TVP Kraków.


Weź udział w wydarzeniu na Facebooku!

 

 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Brak komentarzy