Sposoby na wyjście z długów

Region, Wadowice, Andrychów, Sucha Beskidzka, Kalwaria Zebrzydowska, Kęty, Zator, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 14.05.2018 09:30, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Ze spłatą zaciągniętych zobowiązań nie radzi sobie ponad 2 miliony Polaków. I chociaż wykazujemy coraz lepszą świadomość finansową, to nadal mamy problemy z przeterminowanymi płatnościami. Dłużnicy mają do wyboru co najmniej kilka rozwiązań, dzięki którym uwolnią się od finansowych zaległości. Przedstawiamy te, które są wybierane najczęściej.
Sposoby na wyjście z długów

Spłata zadłużenia

Oczywiście najlepszą opcją na pozbycie się długu, jest po prostu jego spłata. Pierwszym krokiem jest przyznanie „chcę spłacić zadłużenie”. Bez odpowiedzialności za zaciągnięte zobowiązania, kwestie finansowe pozostają przez długi czas nieuregulowane.

Oczywiście nie każdego dłużnika stać na całkowitą spłatę długu od razu. Wiele zależy od wysokości zobowiązania. Ciekawostką jest natomiast to, że większość wezwań do zapłaty i upomnień skutkuje spłatą zaległości. Polacy bardzo często są nieświadomi zadłużenia. Wynika to na przykład z zapomnienia o konieczności spłacenia raty czy dokonania płatności zgodnie z wystawionym rachunkiem albo fakturą. Upomnienie jest więc formą najczęściej przypominającą.

Współpraca z firmą windykacyjną

Jeśli finansowa sytuacja dłużnika nie pozwala na spłatę zaciągniętego zobowiązania od razu w całości, najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z windykatorem. Brak porozumienia będzie skutkować jedynie zgłoszeniem sprawy do sądu i egzekucją komorniczą. W ramach windykacji miękkiej, czyli polubownej, możliwe są zaś korzystne negocjacje. Dłużnik może dzięki temu ubiegać się o rozłożenie długu na raty albo zaprzestanie naliczania kolejnych odsetek.

Pamiętajmy, że wierzycielowi zależy na odzyskaniu należności i bardzo często jest skłonny pójść na ustępstwa. Korzysta na tym dłużnik, który przyznał „chcę spłacić zadłużenie”. Co ważne, porozumienie zgodne z windykacją polubowną znacznie obniży też koszty postępowania. Warto wiedzieć, że w przypadku ostatecznej egzekucji komorniczej, dłużnik obarczony zostaje dodatkowymi kosztami za postępowanie sądowe oraz pracę komornika.

Wdrożenie planu oszczędzania

Samodzielne wyjście z długów nie jest proste, ale za to zawsze jest możliwe. Konieczny jest jedynie dobry plan finansowy. Pocieszające jest to, że Polacy mają coraz większą świadomość finansową. Dzięki temu są w stanie więcej oszczędzać. Zaczyna się od dokonywania bardziej racjonalnych zakupów. Nabywajmy produkty, które rzeczywiście są nam niezbędne, określmy jasno swoje priorytetowe potrzeby. Przestańmy wreszcie wydawać więcej, niż zarabiamy.

Plan oszczędzania zakłada nie tylko odkładanie „zaskórniaków”, ale również inwestowanie pieniędzy. Dzisiaj dostępne są rozmaite instrumenty, które pozwolą pomnażać nasze pieniądze. Warto zaczynać od tych w pełni bezpiecznych jak konta oszczędnościowe albo lokaty. Inwestorzy mogą też lokować swoje pieniądze w bardziej agresywnych inwestycjach jak fundusze inwestycyjne. Te obarczone są ryzykiem inwestycyjnym, ale za to umożliwiają większy zysk. Dzięki temu generowane są środki, które można przeznaczyć na spłatę zadłużenia i utrzymanie optymalnej kondycji finansowej.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy