Poseł Michał Cieślak: 60 000 zł premii w programie dla małych gospodarstw

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 23.05.2019 13:00, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Poseł Michał Cieślak: 60 000 zł premii w programie dla małych gospodarstw

Restrukturyzacja małych gospodarstw także dla osób nieubezpieczonych w KRUS. Pomoc będzie przysługiwać właścicielowi samoistnemu lub zależnemu gospodarstwa o wartości ekonomicznej do 13 tys. euro, nie 10, jak poprzednio.

Wprowadzono nowe określenie charakteru prowadzonej działalności: Uznaje się, że rolnik prowadzi działalność rolniczą w celach zarobkowych, jeżeli:
1) działalność ta nie jest prowadzona w celach naukowo-badawczych;
2) jego:
a) dochody z rolnictwa – stanowią co najmniej 25% jego wszystkich dochodów lub
b) przychody z rolnictwa – stanowią co najmniej 25% jego wszystkich przychodów.

Nie będzie wymagane ubezpieczenie w KRUS, choć można będzie za nie otrzymać punkty.
Zachowano wymóg osiągnięcia wzrostu wielkości ekonomicznej w okresie docelowym na poziomie 10 tys. euro i – w każdym przypadku – o co najmniej 20 proc. w stosunku do wartości wyjściowej.


Już nie 70, ale 50 proc. powierzchni gospodarstwa uwzględnianego przy wyliczeniu wielkości docelowej ma stanowić powierzchnia użytków rolnych stanowiących przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z ZWRSP lub od jednostek samorządu terytorialnego.

Pomoc może być przyznana, jeżeli biznesplan przewiduje wydatki dotyczące działalności rolniczej w gospodarstwie lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie w kwocie stanowiącej co najmniej 100% kwoty pomocy, w tym inwestycje w środki trwałe o szacunkowej wartości równej co najmniej kwocie stanowiącej 80% kwoty pomocy" - podaje ARiMR.


Nie uległy zmianie warunki finansowe: beneficjent otrzyma 60 tys. zł w dwóch ratach: 80 proc. po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy i 20 proc. po poprawnej realizacji biznesplanu.


Materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy