Na co uważać, gdy kupuje się używany samochód?

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 01.10.2019 14:19,
Na co uważać, gdy kupuje się używany samochód?

Używane samochody są kupowane przez większość Polaków ze względu na przystępne ceny w porównaniu do aut dostępnych w salonie. Minusem pojazdów z drugiej ręki jest ich stan techniczny. Często są to auta, które mają sporo usterek i wymagają dużych nakładów finansowych, by działać sprawnie przez kolejne lata. Na co uważać, gdy chce się kupić samochód używany?

Jak rozpoznać oferty od handlarzy?

Samochody z drugiej ręki bezpieczniej jest kupować bezpośrednio od właścicieli. Pojazdy od handlarzy często są przygotowane do sprzedaży w taki sposób, by ukryć ich liczne wady techniczne. Znakomicie wykonane zdjęcia, starannie wyczyszczone wnętrze oraz wypolerowana karoseria powinny skłonić do zachowania ostrożności i do dokładniejszego przyjrzenia się samochodowi. Może się okazać, że pod idealną maską kryje się uszkodzony silnik i zużyte podzespoły, które już po paru miesiącach będą wymagać naprawy.

W ofertach od handlarzy zauważalne jest typowe tło w postaci innych samochodów, które znajdują się na tej samej posesji. W innych ogłoszeniach tego samego użytkownika samochody znajdujące się w tle będą wystawione na sprzedaż. Jest to jasny sygnał, że auta pochodzą od handlarza, nawet gdy taka informacja nie znalazła się w opisie ogłoszenia.

Oferty do handlarzy bywają ciekawe i uczciwe, jednak w większości przypadków powinno się na nie uważać. Handlarze rzadko mogą przedstawić pełną historię samochodu, gdyż jej nie znają. Dodatkowo starają się wyczuć potrzeby i preferencje kupującego, by zachęcić go do szybkiego podpisania umowy. Często stosują metodę opowiadania o innych zdecydowanych klientach, by skłonić kupującego do podjęcia decyzji o podpisaniu umowy sprzedaży pod wpływem impulsu.

Jak sprawdzić stan techniczny pojazdu?

Stan techniczny samochodu, który chce się kupić, powinno sprawdzać się na miejscu u sprzedającego. Dzięki temu jazdę próbną wykonuje się na zimnym silniku, gdy najłatwiej jest zauważyć problem z nieprawidłowym działaniem motoru. Chłodny silnik pracuje mniej wydajnie, a ewentualne spadki mocy i problemy z dopływem paliwa są od razu widoczne.

Darmowe ogłoszenia z najbliższej okolicy są najlepszym wyborem dla osób, które chcą mieć pewność, że jazda próbna odbywa się bez wcześniejszego rozgrzewania motoru.

Stan techniczny auta używanego zawsze powinno się sprawdzać w ciągu dnia, gdy światło słoneczne umożliwia zauważenie korozji, problemów z gniciem nadkoli lub nadproży, a także ewentualnych wycieków płynów eksploatacyjnych. Przy dobrym świetle widoczne są różne usterki, które o zmierzchu o wiele łatwiej ukryć.

Oględziny samochodu powinno odbywać się w towarzystwie osoby, która zna się na mechanice i potrafi ocenić stan techniczny pojazdu. Dzięki jej pomocy znacznie łatwiej będzie spojrzeć na wymarzone auto „trzeźwym okiem” i zauważyć jego wady. Dodatkowa osoba w czasie oględzin zniechęci sprzedającego do naciskania na szybkie podjęcie decyzji o zakupie, gdyż wywieranie presji na kilku osobach jest o wiele trudniejsze.

Uwaga na samochody kradzione!

W przypadku samochodów używanych ważne jest sprawdzenie, z jakiego źródła pochodzi pojazd. Kupno kradzionego auta jest problematyczne dla nabywcy, nawet gdy podpisuje umowę kupna-sprzedaży zupełnie nieświadomy, że samochód trafił w ręce sprzedającego w wyniku przestępstwa. Aby uniknąć kupna auta kradzionego, powinno się korzystać z Policyjnej Bazy Samochodów Kradzionych. Znajdują się w niej informacje o numerze VIN skradzionego samochodu, numerze silnika, marce, modelu i kolorze karoserii. Dzięki temu nabywca może upewnić się, że sprzedający jest legalnym właścicielem pojazdu. Świadomy zakup pojazdu od złodzieja jest przestępstwem.

Niewielkie ryzyko zakupu samochodu nabytego w wyniku przestępstwa wiąże się z korzystaniem z ofert zamieszczanych w serwisach takich jak https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/. Auta z nielegalnych źródeł sporadycznie są wystawiane w Internecie, gdyż ogłoszenia w sieci znacznie podnoszą ryzyko, że złodziej zostanie złapany przez policję.

Giełdy samochodowe - kiedy z nich skorzystać?

Jeżeli szybko chce się kupić samochód, na przykład w celu dojazdów do pracy, można wybrać się na giełdę samochodową. Giełdy odbywają się w całym kraju w różne dni tygodnia - tu sprawdzisz gdzie https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/gielda-samochodowa-gdzie-kiedy-czy-warto-jechac.html Oferty są tam prezentowane zarówno przez handlarzy, jak i osoby prywatne. Umowę kupna sprzedaży podpisuje się niemalże od razu, dlatego na giełdę powinny wybierać się jedynie te osoby, które potrafią szybko ocenić stan techniczny pojazdu. Kierowcy, którzy oceniają auto głównie po wyglądzie zewnętrznym i wyposażeniu, mogą łatwo dać się nabrać i zdecydować się na pojazd, który wkrótce ulegnie awarii.

Plusem giełdy jest możliwość dokonania oględzin pojazdu bez konieczności wcześniejszego umawiania się. Dominują na niej samochody osobowe w cenie do 25 tysięcy złotych, zwykle bezwypadkowe. W większości przypadków istnieje możliwość negocjacji ceny, co daje kupującym szansę nabycia dobrze utrzymanego auta za atrakcyjną kwotę.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy