reklama
reklama

Mity na temat szkodliwości cukru

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 14.10.2019 11:45,
Mity na temat szkodliwości cukru

Jak to jest z tym cukrem, pytają ci, którzy codziennie słodzą kawę lub herbatę. Czy rzeczywiście mamy do czynienia z „białą śmiercią”, która bez wątpienia, nawet w małych ilościach, doprowadzi do komplikacji zdrowotnych i sprawi, że będziemy czuli się gorzej, a w naszym organizmie zajdą daleko idące zmiany? Media bombardują nas obrazkami próchnicy, zaawansowanej otyłości, miażdżycy i relacjami osób chorych na cukrzycę. W rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Szkodliwość cukru to temat rzeka, a jeżeli przyjrzymy się zagranicznym archiwom naukowym, znajdziemy całe mnóstwo niejednoznacznych badań na temat sacharozy. Cukier a zdrowie to gorący temat w środowisku medycznym. W przeszłości mówiono o jego krzepiących właściwościach, dzisiaj natomiast wiemy, że nadmiar cukru wpływa na zdrowie szkodliwie. Wskutek tego narosło całkiem sporo mitów na ten temat.

Czego nam nie mówią o cukrze?

Istnieje taki mit, że nadmiar cukru zwiększa pobudliwość dzieci. Nie jest to jednak do końca prawdą, ponieważ jak wykazano w wielu badaniach naukowych, na nadaktywność dzieci w największym stopniu wpływają wybrane barwniki żywności, tzw. Szóstka z Southampton, czyli:

  • E 110 żółcień pomarańczowa;

  • E 104 żółcień chinolinowa;

  • E 122 azorubina/karmoizyna;

  • E 129 czerwień allura;

  • E 102 tartrazyna;

  • E 124 pąs 4R (czerwień koszenilowa.

Należy także pamiętać o tym, że dzieci posiadają naturalną potrzebę ruchu i jeżeli nie będą miały możliwości jej zrealizować, bo np. spędzają czas wyłącznie w domu przy komputerze, co w dzisiejszych czasach jest prawdziwą plagą, to będą próbowały odreagować to w inny sposób. Co więcej, brak ruchu w połączeniu z konsumpcją słodyczy może przyczynić się do nadmiernej masy ciała.

Kolejnym znanym mitem na temat cukru jest to, że cukier uzależnia w takim samym stopniu jak tzw. twarde narkotyki. Ten rodzaj przekonania przypomina miejską legendę, gdyż zaburzenia odżywiania mają zawsze podłoże wieloczynnikowe. A konsumpcja cukru nie sprawia, że nasze postrzeganie rzeczywistości się zmienia, jak jest w przypadku twardych używek. Co więcej, jak wykazano w badaniach naukowych potencjalny potencjał uzależniający cukru jest znacznie mniejszy niż np. papierosów. Należy także pamiętać, że nadmierne objadanie się np. słodyczami, będące elementem zaburzeń odżywiania, stanowi jedynie wierzchołek góry lodowej i wymaga współpracy ze specjalistą – dietetykiem i zazwyczaj także psychologiem.

Czytaj także: Czy to prawda, że cukier uzależnia?

Nadmiar – problem pierwszego świata

Najbardziej znany mit o cukrze jest taki, że powoduje on otyłość. I w tym miejscu należy zadać sobie zasadnicze pytanie: czy owa otyłość spowodowana jest rzadkim dosładzaniem, czy brakiem umiaru w spożyciu nie tylko cukrów, ale żywności ogółem? Czy owa otyłość nie bierze się także z braku ćwiczeń i aktywności fizycznej? W rzeczywistości nie można powiedzieć, że to cukier jest jedyną przyczyną otyłości.

Jeśli przyjrzeć się uzależnieniom, zauważymy, że alkoholizm to brak kontroli nad spożywanym alkoholem, nikotynizm to brak kontroli nad paleniem papierosów, zaś narkomania to brak kontroli w przypadku spożycia narkotyków. Jeśli chodzi o cukier, to wszystko bierze się z nadmiaru, stanowiącego brak kontroli nad spożywanymi produktami.

Co z tą cukrzycą?

„Cukier powoduje cukrzycę” – pod takim hasłem mogłaby przebiegać każda kampania mająca za zadanie uchronić nas przed cukrzycą. Niestety, nie jest to jednak tak proste, gdyż przyczyn tego schorzenia jest wiele. Wśród licznych czynników, które biorą udział w rozwoju cukrzycy należy także wymienić poziom aktywności fizycznej czy prowadzony styl życia. Schorzeniu temu sprzyja także palenie papierosów i konsumpcja alkoholu.

Ostatecznie wystąpienie cukrzycy jest spowodowane przez nieodpowiednią pracę trzustki, która może na przykład produkować zbyt mało insuliny w stosunku do zapotrzebowania. Owa zbyt niska produkcja może wynikać z tego, że spożywamy zbyt dużo cukru i nasz organizm nie jest w stanie sprostać tym potrzebom. Jednakże rozwojowi cukrzycy sprzyja także:

  • ekspozycja na substancje toksyczne,

  • wiek powyżej 40 lat,

  • infekcje wirusowe (różyczka, mononukleoza, świnka),

  • czynniki genetyczne,

  • niezdrowa dieta,

  • brak aktywności fizycznej.

Jeżeli na cukrzycę składa się tyle elementów, trudno obwiniać o to wyłącznie cukier. Należy także pamiętać, że nadmierne spożycie tej substancji może przyczynić się do wystąpienia otyłości, a w konsekwencji także cukrzycy. Jedynie prawidłowo zbilansowana dieta, będąca źródłem wszystkich składników odżywczych: węglowodanów, tłuszczów i białek, w odpowiednich proporcjach, służy naszemu zdrowiu. Z kolei całkowita eliminacja cukrów z diety może wpłynąć szkodliwe, ponieważ przyczynia się do wyłączenia z jadłospisu także zdrowych produktów np. owoców, które posiadają całe mnóstwo witamin, składników mineralnych i innych, umożliwiających nam na zdrowy tryb życia.

Ponadto, czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu cukrzycy jest też, rzecz jasna, stres. Ów stres podwyższa poziom kortyzolu w organizmie, a to z kolei prowadzi do zaburzenia równowagi hormonalnej i zwiększenia ryzyka infekcji. Zatem mając pełen obraz, można dostrzec, że cukier jest tylko jedną z wielu przyczyn cukrzycy, a i to dopiero w momencie, gdy jest nadużywany .

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy