Jak wybrać kominek do nowoczesnego salonu?

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 26.08.2019 10:10, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Wybierając kominek do nowocześnie urządzonego salonu, warto wziąć pod uwagę jego funkcjonalność, ale też wygląd. Powinien on zapewnić ciepło i wprowadzać przytulną atmosferę, ale także pełnić rolę dekoracji salonu. W tym pomoże też odpowiednia rama, kratka wentylacyjna i design kominka. Podpowiadamy, jak dopasować odpowiedni model do wnętrza.
Jak wybrać kominek do nowoczesnego salonu?

Kominki mogą być jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych salonu, dlatego warto dobrać model odpowiedni do charakteru wnętrza – nowoczesny, minimalistyczny, rustykalny itd. Jego ważną częścią jest także kratka wentylacyjna, która ma duży wpływ na design kominka. Poniżej praktyczne porady, jak dobrać odpowiedni model.

Najpopularniejsze rodzaje kominków

Najczęściej w salonach nowoczesnych domów montuje się kominek z wkładem żeliwnym lub stalowym. Popularnym rozwiązaniem jest wkład z tzw. płaszczem wodnym, podłączanym do systemu centralnego ogrzewania. Każdy model ma też inne walory estetyczne, na co duży wpływa mają też dodatkowe elementy, jak np. kratka wentylacyjna.

Intrygująco prezentują się wkłady przeszklone, z panoramicznymi szybami, z dekoracyjnymi panelami itd., a do wnętrz rustykalnych kominki kaflowe stylizowane na dawne. Do wyboru są różne ramy, kształty, typy przeszkleń (np. boczne, przednie) itd.

Kratka wentylacyjna - dodatkowa ozdoba kominka

Kratka wentylacyjna pełni przede wszystkim rolę użytkową, czyli reguluje temperaturę wkładu kominkowego i chroni przed przegrzaniem całą instalację kominkową. Co więcej, odgrywa też rolę w dystrybucji gorącego powietrza w budynku, osłania przewody, którymi powietrze trafia do innych pomieszczeń.

Poza swoją praktyczną rolą kratka wentylacyjna służy też jako dekoracja kominka, a szeroki wybór rodzajów, wzorów, form i rozmiarów sprawia, że można dopasować ją idealnie do charakteru wnętrza. Występują m.in. kratki ze stali, szlifowane, malowane, z żaluzją, okrągłe, prostokątne, a nawet ozdobione kryształkami. Poszczególne modele dostępne są w sklepie kratki.com

Wkład stalowy czy żeliwny?

Oba rodzaje wkładów mają swoje zalety, ale warto wiedzieć, że materiał, z którego zostały wykonane, wpływa zarówno na funkcjonalność, jak i wygląd kominka. Modele żeliwne wyróżniają się solidną konstrukcją i pasują m.in. do klasycznych wnętrz i kamiennej zabudowy. Z kolei stalowe wybierane są do salonów urządzonych nowocześnie, ale zarazem przytulnie.

Moc kominka dobrana do powierzchni salonu

Poza wizualnym aspektem kluczowe w wyborze kominka są jego funkcje grzewcze. Do danego pomieszczenia należy dobrać urządzenie o odpowiedniej mocy. Zbyt wysoka moc może doprowadzić do przegrzania się salonu, a za niska nie zagwarantuje wystarczającej ilości ciepła.

Jeżeli kominek ma być głównym źródłem ogrzewania w domu, moc nominalną wkładu kominkowego trzeba porównać z całkowitym zapotrzebowaniem na ciepło. Jeśli ma pełnić jedynie rolę dodatkową, wspomagającą, wystarczy wkład o mniejszej mocy.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy