reklama
reklama

Encyklopedia typów cery

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 10.11.2017 16:40, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Pielęgnacja twarzy wydaje się banalną czynnością. Tymczasem wiele osób źle definiuje swój rodzaj skóry i ma problem z ujarzmieniem wiecznie powracających problemów. Podpowiadamy, jak rozpoznać swój typ cery i prawidłowo o nią zadbać.
Encyklopedia typów cery

Klasyczny podział wyodrębnia cztery główne kategorie: skórę normalną, tłustą, suchą i mieszaną. Każda z tych grup może się jednak wiązać z towarzyszącymi defektami, takimi jak naczynka, trądzik, nadwrażliwość, odwodnienie. Osobny typ to także cera dojrzała, która ma swoje własne potrzeby i w pewnym momencie należy zacząć traktować ją nieco inaczej.


Miniencyklopedia – czego potrzebuje Twoja twarz

Skóra normalna – marzy o niej każda z nas. Jest idealna i bez skazy, jak u dziecka, które nie weszło jeszcze w okres dojrzewania. Brak na niej przebarwień i nierówności. Jest nieskazitelnie gładka, miękka, perfekcyjnie nawilżona i natłuszczona, zdrowo wyglądająca. Nie błyszczy się nadmiernie nawet po całym dniu i nie jest podatna na zmiany temperatury oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Po umyciu – nawet samą wodą z mydłem – nie reaguje źle i ani nie piecze, ani nie jest ściągnięta. Zawsze wygląda świeżo i promiennie, a wypryski i zaskórniki praktycznie w ogóle jej nie dotyczą.


Przy tym niezwykle rzadkim typie cery nie ma więc dużej filozofii. Radzi sobie ze wszystkimi kosmetykami i niestraszne jej nawet dosyć tłuste kremy. Jeżeli jesteś szczęśliwą posiadaczką skóry normalnej, możesz spokojnie używać tych preparatów, które Ci się spodobają.


Skóra tłusta – jej cechą główną jest świecenie się w każdych okolicznościach. Wszystko przez nadmierną aktywność gruczołów łojowych, które wydzielają wzmożone ilości sebum dodatkowo zatykającego pory. W związku z tym powstaje duża liczba zaskórników i występuje tendencja do trądziku. Cera ma kolor szaroziemisty. Ciężko ją oczyścić, ponieważ na wodę reaguje najpierw ściągnięciem, a potem – mocnym błyszczeniem się. Podobnie jest przy użyciu tłustego kremu. Są jednak plusy: twarz wolniej się starzeje, mniej widać na niej zmarszczki i dobrze radzi sobie ze zmienną pogodą.


Jak dbać o skórę tłustą? Stosować delikatne kremy matujące, najlepiej naturalne. Do demakijażu używać… olejków, bo to w nich najlepiej rozpuści się tłuszcz znajdujący się na buzi. Przy makijażu nie można przesadzać z ilością podkładu, a całość dobrze wykończyć oddychającym pudrem mineralnym. Nie można też zapominać o systematycznym nawilżaniu.


Skóra sucha – dosyć problematyczna, ponieważ szybko przestaje być młoda i pełna wigoru. W przeciwieństwie do cery tłustej tutaj aktywność gruczołów jest niewystarczająca, więc twarz prędko traci nawodnienie, a co za tym idzie – także elastyczność i jędrność. Pojawiają się widoczne zmarszczki i bruzdy. Jakikolwiek zabieg kosmetyczny, w tym zwykłe mycie buzi, powoduje dyskomfort. Chociaż przy tym typie skóry nie występują wypryski, to niestety nie dla niej są zmienne temperatury czy wiatr – od razu zaczyna piec i szczypać, może też czerwienieć albo się łuszczyć.


Najlepiej poradzić sobie z nią, stosując tłuste, gęste i bogate kremy, które koją i tworzą ochronną warstwę lipidową. Do demakijażu zamiast płynów dobrze używać nawilżającego mleczka. Przy make-upie nie wolno zapominać o bazie wygładzającej, która zmniejszy widoczność zmarszczek.


PS Bardzo podobnie zachowuje się cera dojrzała, na której dodatkowo pojawiają się przebarwienia.


Skóra mieszana – ma ją większość z nas. Jest miksem poprzednich rodzajów cery. Zazwyczaj charakteryzuje się suchymi policzkami i skroniami oraz tłustą strefą T, na którą składają się czoło, nos i broda. Tak naprawdę jest ciężka w pielęgnacji, ponieważ wszelkie preparaty trzeba dostosować do poszczególnych partii twarzy. Obszary świecące się należy traktować kosmetykami matującymi, a te ściągnięte – nawilżająco-natłuszczającymi.


A jak postępować w przypadku dolegliwości pobocznych?


Skłonność do alergii – tu należy być wyjątkowo ostrożnym, ponieważ preparaty z komponentami drażniącymi mogą skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Skóra często się czerwieni, piecze, swędzi, szczypie i źle reaguje na czynniki środowiskowe. Podrażnienia mogą występować miejscowo. Do pielęgnacji należy wybierać wyłącznie kosmetyki hipoalergiczne, najlepiej organiczne.


Widoczne naczynka – czyli tak zwane pajączki. Widać je zazwyczaj na nosie i policzkach, ale mogą też pojawiać się na szyi czy brodzie. Rumień jest wyraźny, często towarzyszy mu nadwrażliwość. W takiej sytuacji należy stosować miejscowo produkty przeznaczone specjalnie do cery naczyniowej.

Trądzik – wbrew pozorom dotyka nie tylko młodzież, lecz także osoby dojrzałe. Dotyczy głównie skóry tłustej i jest związany z zakażeniami bakteryjnymi. Na twarzy pojawiają się stany zapalne, pryszcze, krostki, zaskórniki lub zaczerwienione grudki, po których mogą pozostawać blizny. W zależności od tego, czy jest to trądzik pospolity, czy różowaty, należy dobrać odpowiedni plan leczenia specjalistycznymi maściami i płynami, a na co dzień stosować kosmetyki ze składnikami przeciwzapalnymi i antybakteryjnymi.


Pomóż sobie raz-dwa!

Może być tak, że w rzeczywistości masz inny typ cery, niż Ci się wydaje. Polecamy profesjonalne konsultacje skórne, które pomogą dokonać prawidłowej diagnozy. Dla ułatwienia możesz odpowiedzieć sobie wstępnie na pytania, jak Twoja twarz zachowuje się po umyciu jej wodą z mydłem, przed demakijażem i po nim oraz po użyciu tłustego kremu. Gdy już będziesz wiedziała, jak postępować, kup odpowiednie preparaty do pielęgnacji. W zwykłym sklepie możesz się zgubić, dlatego warto zajrzeć do drogerii online (np. MakeUp.pl), gdzie kosmetyki podzielone są kategoriami i według typów cery. To zdecydowanie ułatwi Ci zadanie.


Dagmara Deska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy