reklama
reklama

Co to jest debet i kiedy się przydaje?

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 03.02.2020 09:42,

Debet na koncie to dość popularna usługa, polegająca na utworzeniu na koncie ujemnego salda. Umożliwia wykorzystanie środków finansowych w większej ilości, niż jest ich na koncie. Jakie są zalety i wady? I kiedy się przydaje?

Co to jest debet i kiedy się przydaje?

Co to jest debet na koncie?

Debet to sytuacja, w której mamy ujemne saldo, czyli wydaliśmy więcej pieniędzy niż mieliśmy na rachunku. Natomiast debet na koncie to usługa oferowana przez bank, z którym podpisaliśmy umowę. W praktyce oznacza środki pieniężne, które pożycza nam bank w ramach prowadzenia konta bankowego. Jeżeli wykorzystamy już wszystkie pieniądze z konta, możemy skorzystać z limitu udzielonego przez bank. Pieniądze te możemy wykorzystać na dowolny cel. Gdy na nasz rachunek wpłyną pieniądze np. wypłata, to wtedy debet automatycznie zostanie pokryty. Aby uzyskać debet, należy złożyć wniosek:

  • W banku w okienku,

  • telefonicznie,

  • online.

Pamiętaj, aby zapytać przedstawiciela banku, najlepiej po utworzeniu konta, jaki debet możesz uzyskać teraz, a jaki za kilka miesięcy. Nie zapomnij spytać również o termin spłaty, ewentualne jego wydłużenie. To pomoże podjąć Ci ostateczną decyzję. Niektóre banki oferują debet zaraz po założeniu konta, aby uatrakcyjnić swoją ofertę. Niektóre mogą wymagać np. wyciąg z poprzedniego banku.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać debet?

Przyznanie debetu jest możliwe, jeżeli wnioskodawca spełnia określone warunki. Przede wszystkim z tej usługi mogą skorzystać:

  • Osoby pełnoletnie, które posiadają rachunek w danym banku,

  • Osoby wypłacalne, czyli te, które mają comiesięczne wynagrodzenie,

  • Osoby, które posiadają pozytywną zdolność kredytową.

Najłatwiej uzyskać debet stałym klientom banków, którzy mają regularne wpływy na konto np. wynagrodzenie za pracę czy emeryturę. Wiele banków oferuje debet również nowym klientom, aby zachęcić ich do założenia rachunku. Decyzja o przyznaniu debetu zależy od:

  • rodzaju konta bankowego,

  • wysokości wynagrodzenia, które regularnie wpływa na nasz rachunek,

  • zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Plusem niewątpliwie jest brak dokumentów. Bank przyznaje decyzje na podstawie historii konta.

O czym pamiętać przy debecie ?

Debet na rachunku to dobre rozwiązanie dla osób, które mają pewność, że wydatki nie pozwolą na płynne zarzadzaniem finansami. Co w efekcie może doprowadzić do braku gotówki na koniec miesiąca. Wtedy zamiast prosić o pożyczkę lub korzystać z ofert firm pożyczkowych, wystarczy wybrać usługę debetu. Dzięki temu będziemy mieli dostęp do dodatkowych pieniędzy na swoim koncie. Przed jej aktywacją, należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

1.Dokładnie przeanalizuj koszty, jakie generuje debet.

Debet na koncie nie jest darmową usługą. Zanim złożysz wniosek o debet, sprawdź ile wynosić jego oprocentowanie oraz ewentualna prowizja bankowa. Dokładnie oszacuj czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie najlepszą opcją.

2.Upewnij się, że spłacisz debet w terminie

Brak terminowej spłaty debetu, wiąże się z dodatkowymi kosztami. Bank może naliczyć karę umowną, odsetki karne, a także monity, które nie tylko generują koszty, ale mogą spowodować znalezienie się w bazie BIK. W efekcie w przyszłości możemy mieć problemy z uzyskaniem kolejnego debetu czy innej formy finansowania.

Ile kosztuje i jak spłacić debet?

Na samym początku warto zauważyć, że debet nie jest darmowy. Do kosztów debetu należy doliczyć odsetki, ewentualną prowizję oraz dodatkowe koszty, które generować może m.in. nieterminowa spłata zobowiązania. Banki zazwyczaj wymagają spłaty zobowiązania do końca miesiąca lub dnia ustalonego w umowie. Do tego momentu na rachunku bankowym musi być pełna kwota wraz z odsetkami. Dopiero wtedy debet będzie spłacony. W sytuacji, gdy go spłacisz, automatycznie się odnawia i można z niego skorzystać ponownie. Warto pamiętać, że jeżeli przed terminem spłaty debety, na nasze konto wpłyną środki np. z umowy o pracę, to w pierwszej kolejności spłacany jest debet. Spłaca się on automatycznie.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/co-to-jest-debet-definicja-warunki-splaty/

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy