Centrum czy obrzeża miasta? Czy Krakowskie przedmieścia są przyjazne dla mieszkańców?

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 27.07.2018 15:15, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Za mieszkaniem na obrzeżach miasta przemawia niższy koszt zakupu nieruchomości, więcej obszarów zielonych i ucieczka od uporczywego hałasu i natłoku ludzi. Trzeba mieć jednak na względzie fakt, że duże miasta takie jak Kraków, systematycznie się rozrastają i potencjalnie w pobliżu naszej wymarzonej idylli pojawi się kolejne osiedle z nowymi mieszkaniami. Jeśli ta wizja Cię nie zniechęca, zapoznaj się z poniższym przeglądem krakowskich dzielnic cieszących się zainteresowaniem wśród miłośników ciszy i spokoju.
Centrum czy obrzeża miasta? Czy Krakowskie przedmieścia są przyjazne dla mieszkańców?
Atrakcyjne dzielnice oddalone od centrum Krakowa
Swoszowice – stosunkowo niedrogą i przy tym oddaloną od centrum miasta jest dzielnica Swoszowice, która zlokalizowana jest na południu Krakowa. Najczęściej wybierane są tam Kliny Borkowskie, które chociaż zachowały swój nieco podmiejski i ustronny charakter, są dobrze skomunikowane z całym miastem i mogą się pochwalić rozbudowaną infrastrukturą. Coraz większą zabudową cechują się także Opatkowice, w których oprócz bloków stawiane są osiedla domów jednorodzinnych.

Ruczaj (Dębniki) – jeszcze kilka lat temu ta dzielnica była uważana za peryferyjną, a przez to mało osiedloną. Znaczna rozbudowa dzielnicy jest efektem utworzenia na jej terenie kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krakowskiego Parku Technologicznego oraz otwarcia siedzib wielu korporacji. Potencjał tej dzielnicy masowo wykorzystują deweloperzy, którzy wiedzą, że nowe mieszkania w takim miejscu mają duże wzięcie.

Tyniec (Dębniki) – mieszkańcy Tyńca chwalą sobie jego kameralny charakter oraz bogactwo terenów zielonych dzięki sąsiedztwu Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Nowa Huta – pomimo teoretycznie większej odległości od centrum, jest to lokalizacja bardzo dobrze skomunikowana z resztą miasta. Atutem przemawiającym za tym miejscem jest także wysoki poziom bezpieczeństwa.

Gminy w okolicy Krakowa
Okalające Kraków podmiejskie gminy są ciekawą propozycją dla osób szukających ucieczki z miasta. Do najpopularniejszych należą m.in.:

Gmina Zielonki – od lat plasuje się na wysokiej pozycji wśród miejsc chętnie wybieranych do zamieszkania. W szczególności same Zielonki, Bibice i Węgrzce przeżywają prawdziwe oblężenie ludzi, którzy marzą o domu pod miastem. Ze względu na swoje walory przyrodnicze i bliskość do centrum Krakowa, Zielonki stały się prawdziwą pożywką dla deweloperów specjalizujących się w budownictwie jednorodzinnym.
Gmina Zabierzów – niewątpliwie na wzrost zainteresowania tymi terenami wpłynęło utworzenie Krakowskiego Parku Technologicznego, bliskość autostrady A4 oraz lotniska – Kraków Air Port.

Miejscowości w pobliżu Krakowa
Niektórzy decydują się na dalszą ucieczkę poza granice Krakowa i inwestują w nieruchomości w pobliskich miejscowościach. Popularnością pod tym względem cieszą się takie miasta jak Wieliczka, Niepołomice i Skawina. Decydując się jednak na przeprowadzkę do takich miast, lepiej dobrze przemyśleć kwestie związane z dostępem do szkół i miejsc pracy.

Zanim zdecydujesz się na przeprowadzkę
Rozważając zakup nowego mieszkania na obrzeżach miasta, warto wziąć pod uwagę takie aspekty, jak dostępność komunikacji publicznej i dróg dojazdowych. Dobrze skomunikowane z centrum miasta przedmieścia to podstawa, bez której lepiej nie decydować się na przeprowadzkę.

Ważna jest także infrastruktura: brak w okolicy sklepów czy przychodni lekarskiej jest kolejnym czynnikiem, który może ostudzić zamiary o sielskim życiu poza centrum. Pracując w Krakowie i dojeżdżając na przedmieścia należy być gotowym na coraz powszechniejsze korki na trasach wylotowych z miasta, oraz tłok w sklepach spożywczych, które znajdują się "po drodze" na przedmieścia.

Osobom zainteresowanym kupnem nowego mieszkania w centrum Krakowa lub jego pobliżu, polecane są takie dzielnice jak: Stare Miasto, Krowodrza, Grzegórzki i Zwierzyniec. Obrzeża Krakowa i dzielnice oddalone od centrum, będą z kolei odpowiadać tym, którzy wysoko cenią sobie spokój i kameralny charakter wybranego miejsca.

Pomimo minusów mieszkania na obrzeżach, trzeba mieć na uwadze, że oblicze krakowskich przedmieść będzie się stopniowo zmieniać, aby nadążyć za szybkim rytmem przeobrażeń całego miasta.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy