reklama
reklama

Witaj szkoło z dobrym wzrokiem!

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 18.09.2017 22:11, a
Pierwszy szkolny dzwonek powinien być zarazem ważnym momentem, aby zainteresować się wzrokiem naszego dziecka czy dzieci. Oczy są najważniejszymi receptorami w procesie uczenia się. Tymczasem, jak można wyczytać w raportach Głównego Urzędu Statystycznego, niemal co drugi mały Polak ma z tym większy lub mniejszy problem.
 Witaj szkoło z dobrym wzrokiem!

Od przedszkola do... okulisty
Z pójściem do specjalisty nie ma co czekać do wieku szkolnego. Badanie wzroku należy rozpocząć wcześniej. Większość noworodków cechuje się drobną nadwzrocznością, choć u wielu wada ta z czasem ustępuje. Okres przedszkolny to idealny czas na diagnozę i ewentualne rozpoczęcie leczenia. Kilkuletni maluch oczywiście nie powie nam, czy widzi dobrze. Będzie czuł jednak dyskomfort, starając się go redukować. Na podstawie pewnych zachowań możemy stwierdzić, czy aby nasza pociecha nie ma kłopotów z widzeniem świata. Jeśli z bliska ogląda programy telewizyjne, twarz zatapia w komputerze albo nie lubi układanek (np. puzzli), to znak, że ze wzrokiem coś nie gra. Brak podobnych symptomów nie daje jeszcze pewności, iż dziecko nie posiada wad wzroku. Oko dostosowuje się bowiem do oglądania przedmiotów z różnej odległości. Zjawisko to nazywamy akomodacją oka.


Uczniowskie patrzenie
Pójście dziecka z wadą wzroku do szkoły daje niemal gwarancję problemów na lekcjach, przy odrabianiu zadań, a nawet podczas zwykłych, codziennych czynności. Najbardziej bolesny dla ucznia rezultat: gorsze wyniki w nauce. Prawdziwe cierpienie można zafundować dziecku, gdy ma zbiegające się wady czyli na przykład nadwzroczność z zezem bądź krótkowzroczność i astygmatyzm. Zez może być też objawem różnowzroczności, gdy jedno oko widzi dobrze lub w miarę dobrze, a drugie jest znacznie słabsze, które jako mniej wykorzystywane ucieka na bok. Jak wykazują dane Światowej Organizacji Zdrowia nieskorygowane wady wzroku są jedną z dwóch najważniejszych przyczyn ślepoty. Tylko więc systematyczne badanie wzroku może ustrzec nasze pociechy przed problemami w szkole i życiu codziennym.

Ze szkłami przed komputerem

Komputer to obecnie podstawowe urządzenie wykorzystywane przez uczniów tak w nauce jak i czasie wolnym. Długi czas spędzony przy laptopie czy PC-cie nie pozostaje bez wpływu na oczy, a w rezultacie cały organizm, zwłaszcza młodych ludzi. Sposobem na pozbycie się problemu są z pewnością szkła do pracy przy komputerze. I nie chodzi tutaj tylko o podstawową ochronę, którą zapewniają nam szkła z powłoką antyrefleksyjną. Firma Inter Optyk posiada w swojej ofercie coś specjalnego. To szkła gwarantujące ochronę oczu, nieprzepuszczające szkodliwego światła niebieskofioletowego. Oczy użytkownika, w tym oczywiście dziecka, są w pełni bezpieczne. Co ważne, nasz uczeń nie ma wtedy zablokowanego światła niebiesko – turkusowego, niezbędnego dla prawidłowego widzenia otoczenia i dającego komfort dobrego samopoczucia.  


Używanie takich szkieł zmniejsza zmęczenie i zachowuje ostrość widzenia. W salonach Inter-Optyk jest spora oferta, dostosowana do indywidualnych potrzeb. Na pewno warto zwrócić uwagę na szkła odcinające niebieskie światło czyli promieniowanie z ekranów LED.  Są idealne nie tylko dla użytkowników komputerów, ale także smartfonów, tabletów i nawigacji samochodowej. Dla spędzającego gros czasu przy komputerze dziecka warto pomyśleć o czymś takim jak szkła antyrefleksyjne czyli przeciwodblaskowe. Wyostrzają widzenie i eliminują choćby odbicia własnych oczu w soczewkach.

 

 

 

 

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy